Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora "Conexus Baltic Grid" (Conexus) apgrozījums šī gada pirmajā ceturksnī bija 29,7 miljoni eiro, kas ir teju divas reizes vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, liecina apkopotie dati par uzņēmuma darbības rezultātiem 2024. gada pirmajos trīs mēnešos. 

Ieņēmumu pieaugumu sekmējis augstais pieprasījums pēc Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojuma. 

Pārskata perioda beigās 2024. gada 31.martā -  Inčukalna PGK bija noglabāta dabasgāze 11,1 TWh apjomā (ieskaitot energoapgādes drošuma rezerves 1,8 TWh), kas ir par 37 % vairāk nekā pērn šajā laikā. 

Dabasgāzes patēriņa apjoms Latvijas lietotāju vajadzībām 2024. gada pirmajos trīs mēnešos sasniedza 4,2 TWh, kas ir par 27% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Dabasgāzes patēriņa palielinājumu ietekmēja gan klimatiskie apstākļi, kas ziemas mēnešos bija bargāki nekā 2023. gadā, kā rezultātā lietotāju nepieciešamība pēc apkures dabasgāzes bija lielāka nekā iepriekšējā gadā, gan arī dabasgāzes cenas pakāpenisks samazinājums, kas lietotājiem ļāva palielināt dabasgāzes patēriņu. Tikmēr kopējais pārvadītās dabasgāzes apjoms Latvijā pārskata periodā sasniedza 7,3 TWh, kas ir par 6 % mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.

2024. gada pirmajos trīs mēnešos Conexus nodrošināja nepārtrauktu dabasgāzes piegādi Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vajadzībām. Dabasgāzes piegādes tika veiktas no Inčukalna PGK – 6,8 TWh, kas ir 2 reizes vairāk nekā iepriekšējā gada trīs mēnešos. Tā kā Somijas un Igaunijas savienojošais zemūdens gāzesvads “Balticconnector” bija slēgts kopš 2023. gada 8. oktobra, pārskata periodā Conexus nav piedalījies Somijas patērētāju apgādē. “Balticconnector” darbība ir atjaunota šī gada aprīlī.

“Inčukalna PGK uzglabāšanas kapacitāte un iespējas ir lielākas nekā dabasgāzes patēriņš Latvijas lietotāju vajadzībām. Proti, krātuve var uzglabāt ievērojami lielāku dabasgāzes apjomu nekā ir nepieciešams Latvijas tirgum, tādēļ pieprasījumu pēc krātuves uzglabāšanas pakalpojuma primāri nosaka reģiona tirgotāji, un to pozitīvi ietekmē pašlaik prognozētās augstākas dabasgāzes cenas ziemas periodā. Vienlaikus Conexus kā sistēmas operatoram ir svarīga arī apgādes drošība, ko lielā mērā ietekmē krātuves pietiekams piepildījums katras iesūknēšanas sezonas beigās. Tāpēc nepārtraukti domājam, kā uzlabot savu tirgus piedāvājumu, piemēram, ieviešot arī ilgtermiņa krātuves produktus,” norāda Conexus valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

Pārskata periodā uzglabāšanas pakalpojuma ieņēmumi un EBITDA būtiski pārsniedza iepriekšējā gada attiecīgā perioda rādītājus, tā nosedzot pārvades pakalpojuma apjoma samazinājumu. Pārskata periodā EBITDA palielinājās 2,3 reizes, salīdzinot ar 2023.gada attiecīgā perioda rezultātu, un sasniedza 23,4 miljonus eiro, savukārt Conexus peļņa bija 18,3 miljoni eiro, kas, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, ir palielinājusies 3,5 reizes.