Starptautiskais atjaunīgās enerģijas uzņēmums Ignitis Renewables, kas darbojas Baltijas valstīs un Polijā, ir sācis darbu pie saules enerģijas portfeļa izveides Latvijā. 

Tas sākotnēji paredz 239 megavatu (MW) saules enerģijas projekta izbūvi, kas būs viens no lielākajiem šāda veida projektiem Baltijā. Projekta būvniecības darbi tiks uzsākti šī gada pirmajā ceturksnī, un kopējais investīciju apjoms tiek lēsts ap 178 miljoniem eiro. 

Tas iezīmē nozīmīgu pagrieziena punktu visa reģiona ceļā uz ilgtspējīgu atjaunīgo enerģiju un vēlreiz apliecina Ignitis Renewables apņemšanos veidot videi draudzīgāku nākotni. 

"Latvija ir daļa no Ignitis Renewables vietējā tirgus, kurā uzņēmums aktīvi paplašina savu darbību un saskata lielu izaugsmes potenciālu. Trešdaļu no kopējā reģiona projekta attīstības plāna ir paredzēts īstenot Latvijā. Lēmums uzsākt saules enerģijas parku būvniecību Latvijā ir nozīmīgs solis ceļā uz uzņēmuma paplašināšanos Baltijas valstīs un plašāku atjaunīgās enerģijas attīstības stratēģiju," skaidro Ignitis Renewables izpilddirektors Tjerī Elenss (Thierry Aelens).

Ignitis Renewables izpilddirektors uzsver šādas attīstības stratēģisko nozīmi: "Lēmums par investīcijām cieši sasaucas ar uzņēmuma misiju paplašināt atjaunīgās enerģijas ražošanas segmentu. Šo projektu īstenošana Latvijā ir ārkārtīgi svarīga, lai mēs spētu pietuvoties savam mērķim – līdz 2030. gadam sasniegt 4–5 gigavati (GW) uzstādīto atjaunīgās enerģijas ražošanas jaudu." 

Sākotnēji portfelī ietilpst trīs saules enerģijas parku izveide Latvijā – 94 MW Vārmes saules enerģijas projekts un 145 MW Stelpes saules enerģijas projekts, kurš sastāv no diviem atsevišķiem objektiem. Kopumā plānoto saules enerģijas parku uzstādītajai jaudai vajadzētu sasniegt 239 MW. Ar to pietiks, lai nodrošinātu aptuveni 100 000 Latvijas mājsaimniecību vesela gada elektroenerģijas pieprasījumu. Vārmes saules enerģijas parks atradīsies Kuldīgas novada Vārmes pagastā, savukārt Stelpes saules enerģijas parks atradīsies Bauskas novada Bārbeles un Stelpes pagastā. 

Plānots, ka saules enerģijas parku būvniecība sāksies 2024. gada pirmajā ceturksnī, bet to pabeigšana un nodošana ekspluatācijā paredzēta 2025. gadā. Turklāt šiem plānotajiem saules enerģijas parkiem ir apzinātas arī vēja hibridizācijas iespējas, lai nākotnē izmantotu tos pašus tīkla pieslēguma punktus.

Kopējais ieguldījums šajā vērienīgajā Ignitis Renewables saules enerģijas projekta izveidē tiek lēsts līdz pat 178 miljoniem eiro, kas ietver gan būvniecības, gan projekta attīstības izmaksas. Tuvāko gadu laikā Ignitis Renewables Latvijā plāno kopumā investēt aptuveni 700 miljonus eiro. Lielākā daļa investīciju tiks novirzītas atjaunojamās enerģijas projektiem.

"Sadarbība ar vietējām kopienām ir Ignitis Renewables ilgtspējīgas attīstības pamats. Mums rūp vide, kurā dzīvojam un strādājam, tāpēc esam atvērti ieteikumiem par to, kā mēs kopā varētu radīt daudz draudzīgāku un "zaļāku" vidi sev apkārt. Vēlamies, lai mūsu atjaunojamo energoresursu projekti, kas darbojas un tiek attīstīti, radītu papildus pievienoto vērtību visam reģionam, vietējām kopienām un uzņēmumiem. Mums ir svarīga uz savstarpēju uzticēšanos balstīta sadarbība, tāpēc cenšamies uzklausīt vietējo kopienu vajadzības un rast ilgtermiņa sadarbības risinājumus," uzsver Ignitis Renewables vadītāja Latvijā Baiba Lāce.

Ignitis Renewables ir gandarīts, ka jau trešo gadu pēc kārtas tiek turpināta vietējo kopienu atbalsta iniciatīva. Šī programma paredz sniegt finansiālu atbalstu vietējām kopienām, kas atrodas Vārmes un Stelpes saules enerģijas parku tuvumā. Pēc sekmīgas atbalsta programmu ieviešanas iepriekšējā gadā kopienas projektiem Lietuvā un Polijā, Ignitis Renewables ir apņēmies turpināt sniegt savu ieguldījumu vietējo kopienu attīstībā. 2023. gadā uzņēmums dažādiem projektiem kopumā atvēlēja 350 000 eiro, tādējādi atbalstot kopienas, kuras atrodas tā atjaunojamās enerģijas projektu apkārtnē.

Ignitis Renewables ir pirmais uzņēmums Latvijā, kurš pielieto unikālus vides aizsardzības risinājumus saules enerģijas parku būvniecībā, kas papildina obligāto vides aizsardzības noteikumu prasības. Uzņēmums īsteno pielāgotu vides aizsardzības pasākumu programmu attīstāmo saules enerģijas parku tuvumā. Šīs programmas ietvaros ir uzsākta sadarbība ar Latvijas putnu un zīdītāju aizsardzības speciālistiem. Tās mērķis ir ne tikai aizsargāt vietējās putnu un dzīvnieku sugas, bet arī uzlabot to dzīvotni teritorijās ap plānotajiem attīstības projektiem. Programmas aktivitātes ietver medību laktu ierīkošanu plēsīgajiem putniem un drošu pāreju izveidošanu lielākajiem dzīvniekiem, pie saules enerģijas parkiem ierīkojot speciālas rampas un īpašus vārtus.

Sadarbojoties ar Latvijas Dabas fonda ekspertiem, Ignitis Renewables ir izstrādājis stratēģiju dabisko pļavu biotopu un zālāju atjaunošanai. Savu ieguldījumu ir devuši arī vides ainavu veidošanas profesionāļi, sniedzot ieteikumus par pasākumiem dabiskās ainavu vides saglabāšanā. Šī holistiskā pieeja uzsver Ignitis Renewables apņemšanos un rūpes par vides aizsardzību, vienlaikus attīstot atjaunojamās enerģijas ražošanas projektus.