Brocēnos atklāta lielākā saules elektrostacija (SES) Kurzemē, ko izveidojis enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power”, “BaltCap” Infrastruktūras fonda un alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieka “AJP Capital” kopuzņēmums “PV Power”, investējot 4,6 miljonus eiro. 

Brocēni SES atrodas Saldus novadā un parka kopējā jauda ir 6,5 MW, kas gada laikā saražos vairāk nekā 6000 MWh zaļās elektroenerģijas. Ilgtermiņa līgums par Brocēni SES elektroenerģijas izmantošanu ir noslēgts ar Latvijā vadošo būvmateriālu ražotāju “SCHWENK Latvija”, un tas ir lielākais viena uzņēmuma noslēgtais ilgtermiņa zaļās enerģijas piegādes līgums Latvijā.

Saldus novadā esošās Brocēni SES kopējā platība ir vairāk nekā 10 ha, kuros izvietoti 11 520 saules paneļi ar 6,5 MW jaudu. Pateicoties Brocēni SES saražotajai elektroenerģijai, ik gadu vidē nenonāks vairāk nekā 1600 tonnas CO2 izmešu un būtiski samazināsies uzņēmuma ietekme uz apkārtējo vidi. Līdz ar zaļās elektroenerģijas iegādi no Brocēni SES “SCHWENK Latvija” veicina uzņēmuma klimata mērķu sasniegšanu.

Roberts Samtiņš, enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power” vadītājs: “Brocēni SES ir līdz šim lielākais “AJ Power” attīstītais saules parku projekts un ir paraugs tam, kā uzņēmumi var efektīvi nodrošināt atjaunīgo elektroenerģiju ražošanas vajadzībām. Vēl pirms būvniecības uzsākšanas tika noslēgts līgums ar “SCHWENK Latvija” par fiksētas zaļās elektroenerģijas iegādi, kas liecina gan par uzticību “AJ Power“ komandas pieredzei, gan skaidru un ilgtspējīgu uzņēmuma attīstības vīziju. Esmu drošs, ka aizvien vairāk uzņēmumu sekos “SCHWENK Latvija” piemēram.”

“Atjaunīgās enerģijas izmantošana ir vēl viens solis ceļā uz klimata neitralitāti cementa ražošanā un mūsu ieguldījums valsts kopējā CO2 nospieduma samazināšanā,” pauž “SCHWENK Latvija” valdes locekle, Vides un juridiskā direktore Evita Goša. “Brocēnu cementa rūpnīca jau tagad ir viena no videi draudzīgākajām Eiropā, un ar nemitīgām investīcijām mēs turpinām virzīties uz klimatneitralitātes mērķi. Šis saules enerģijas parks nodrošinās aptuveni 4,5% no mūsu ikgadējā elektroenerģijas patēriņa. Ņemot vērā, ka cementa rūpnīca ir viens no lielākajiem elektroenerģijas patērētājiem Latvijā, MWh izteiksmē tas veido ievērojamu elektroenerģijas apjomu un ir pielīdzināms vairāku tūkstošu mājsaimniecību gada patēriņam”.

Matīss Paegle, “BaltCap” Infrastruktūras fonda partneris: “Esmu gandarīts, ka kopš brīža, kad izveidojām kopuzņēmumu ar mērķi attīstīt saules enerģijas ražošanu, līdz šodienai, kad svinīgi atklājam saules elektrostaciju Brocēnos, ir pagājis mazāk nekā 1,5 gads. Šis ir pirmais pabeigtais projekts no pieciem, kurus šobrīd jau būvējam arī citās Latvijas pilsētās, kas ražojošiem uzņēmumiem nodrošinās zaļu enerģiju par paredzamu cenu ilgtermiņā. Atšķirībā no daudziem lieliem projektiem, kas paliek plānošanas  melnrakstos, šis jau ir strādājošs modelis, kas uzņēmumiem palīdz fiksēt elektroenerģijas cenu bez ieguldījumiem pamatlīdzekļos, savukārt iedzīvotāji pastarpināti iegūst lētākas, zaļākas preces un pakalpojumus.”

SES izveide Latvijā ir tikai viens no enerģētikas projektu virzieniem, ko šobrīd “AJ Power” attīsta kopā ar alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieku “AJP Capital” un “BaltCap” Infrastruktūras fondu. Šis projekts ne tikai veicina atjaunīgās enerģijas ražošanu, bet arī nodrošina vietējā kapitāla investēšanu valsts enerģētiskajā attīstībā un neatkarībā.

Brocēni SES projekta kopējās investīcijas ir 4,6 miljoni eiro, no kuriem 3,55 miljoni eiro ir SEB bankas piešķirtais aizdevums, 850 000 eiro "Baltcap" Infrastruktūras fonda investīcijas, bet 200 000 eiro ir fonda "Solar Core Plus" līdzekļi, kas investēti no SIA “PV Power”.

SIA “PV Power” ir divu fondu “Solar Core Plus”, “BaltCap” un enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power” kopuzņēmums, kas ir dibināts ar mērķi attīstīt saules enerģijas ražošanu Latvijā. “Solar Core Plus” ir alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieka “AJP Capital” izveidotais fonds. Fonds izveidots 2022. gadā, piesaistot Latvijas investoru kapitālu, ar mērķi veikt ieguldījumus aprites ekonomikas segmentā, tai skaitā nozīmīgos AER ģenerācijas projektos.