Konkurences padome (KP) atļāvusi enerģētikas uzņēmumam SIA "Gren Latvija" iegūt vienpersonisku izšķirošu ietekmi SIA "Rīgas enerģija", teikts KP publiskotajā paziņojumā.

KP norāda, ka "Gren Latvija" pārvalda biomasas koģenerācijas staciju Jelgavā, kā arī ražo un piegādā siltumenerģiju kompānijai "Gren Jelgava". Uzņēmums arī ražo un pārdod elektroenerģiju. "Gren Latvija" ir arī saistītās kompānijas "Gren Gulbene", "Gren Rīga", "Gren Jelgava", "Gren Daugavpils" un "Eleport".

Vienlaikus "Rīgas enerģija" nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu un vairumtirdzniecību, kā arī centralizētās siltumapgādes ražošanu un piegādi.

Tādējādi apvienošanās dalībnieku un to saistīto sabiedrību pamatdarbība pārklājas siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanā un piegādē. Ņemot vērā, ka ražošanas procesā tiek izmantota kurināmā šķelda, apvienošanās dalībnieki piedalās arī kurināmās šķeldas iepirkumu tirgū.

KP norāda, ka uzņēmumu apvienošanās ietekmē siltumenerģijas ražošanas un piegādes centralizētajā siltumapgādes tīklā tirgu, elektroenerģijas ražošanas un vairumtirdzniecības tirgu, kā arī kurināmās šķeldas iepirkumu tirgu.

Izvērtējot apvienošanās ziņojumā sniegto un KP rīcībā esošo informāciju, secināts, ka apvienošanās rezultātā būtiski nemainīsies tirgus struktūra, nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis nevienā no tirgiem Latvijā, kuros darbojas apvienošanās dalībnieki. Tādējādi KP atļāvusi uzņēmumu apvienošanos.

Tāpat KP norāda, ka 2024.gada 24.janvārī tika sākts konsultāciju process un 2024.gada 30.janvārī saņemts "Gren Latvija" ziņojums par apvienošanos ar "Rīgas enerģiju".

"Rīgas enerģijas" apgrozījums 2022.gadā bija 15,386 miljoni eiro, bet kompānijas peļņa bija 6,451 miljons eiro. "Rīgas enerģija" reģistrēta 1999.gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,5 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. 

"Rīgas enerģijas" kapitālā 70% pieder SIA "MP Holdings", bet 30% - SIA "IVN Invest".

Vienlaikus "MP Holdings" īpašnieki ir SIA "Profs Real Estate" (53,79%), kuras īpašnieki vienādās daļās ir Mārcis Martinsons un Mona Pēkmane, kā arī Pēteris Dzirkals (46,21%), savukārt "IVN Invest" vienīgā īpašniece ir Maltas "IVN Investment Limited", bet patiesā labuma guvēja uz īpašumtiesību pamata ir Latvijas pilsone Jekaterina Nikuļina.

Savukārt "Gren Latvija" apgrozījums 2022.gadā bija 41,929 miljoni eiro, bet peļņa - 6,364 miljoni eiro. Kompānija "Gren Latvija" reģistrēta 2014.gadā, un tās pamatkapitāls ir 19,933 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. "Gren Latvija" pieder Nīderlandes "Gren Holdin Company".