Kopš 2014. gada Latvijā īstenoti vairāki simti energoefektivitātes projektu, kas finansēti ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu. Būtisku enerģijas ietaupījumu izdevies sasniegt daudziem uzņēmumiem, tajā skaitā AS "Latvijas finieris", SIA "Baltic Block" un SIA "AKZ", liecina Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) dati.

Veicinot efektīvu energoresursu izmantošanu, enerģijas patēriņa samazināšanu un pāreju uz atjaunojamajiem energoresursiem (AER), AS "Latvijas finieris" vienā no projektiem izdevies enerģijas patēriņu uzņēmumā samazināt pat par 27,9 tūkstošiem megavatstundu (MWh) gadā, bet SIA "Baltic Block" un SIA "AKZ" – par gandrīz 15 tūkstošiem MWh gadā. SIA "Stiga RM" enerģijas patēriņš gadā sarucis par 3,3 tūkstošiem MWh, bet SIA "BYKO-LAT" – par 3 tūktošiem MWh.

20200306-1453-artboard-1-4x.png

Ievērojamus rezultātus izdevies sasniegt arī tiem uzņēmumiem, kuri projektus īstenojuši ar mērķi samazināt radīto izmešu daudzumu. ­­SIA "Ventspils siltums" siltumnīcefekta gāzu daudzumu izdevies samazināt par 3,5 tūkstošiem CO2 tonnām gadā, AS "Rēzeknes siltumtīkli" - par 867 tonnām gadā, bet SIA "Saulkrastu komunālserviss" – par 633 CO2 tonnām gadā.

Noslēgtie līgumi līdz 2023. gadam paredz, ka energoefektivitātes projektos Latvijā varētu tikt ieguldīti aptuveni 617,3 miljoni eiro.

Ekonomikas ministrija (EM) DB iepriekš norādījusi, ka energoefektivitātes uzlabošanai Latvijā pieejamas plašas finansējuma iespējas. Piemēram, šobrīd CFLA ir izsludinājusi trešo atlases kārtu EM sagatavotajā ES fondu programmā par Kohēzijas fonda (KF) atbalstu energoefektivitātes paaugstināšanai ražošanas objektos. Šajā atlases kārtā pieejamais KF finansējums projektu īstenošanai ir gandrīz 11,7 miljoni eiro. Apstrādes rūpniecības nozares komersanti iesniegumus ES fondu līdzfinansējuma saņemšanai var iesniegt līdz šā gada 9.aprīlīm, vienam finansējuma saņēmējam un viņa saistītajiem uzņēmumiem maksimālais KF finansējuma apmērs trešās atlases kārtas ietvaros ir viens miljons eiro.

Tāpat pašlaik pieejami arī inovācijas vaučeru pakalpojumi, kas veicina inovācijas aktivitāti komersantos ar tehnoloģiju pārnesi un augstas kvalifikācijas darbiniekiem, atbalstot jaunu vai būtiski uzlabotu produktu vai tehnoloģiju attīstību, sniedzot ieguldījumu Latvijas Viedās specializācijas stratēģijas mērķu sasniegšanā. Šis atbalsts pieejams gan mazajiem un vidējiem komersantiem, gan lielajiem uzņēmējiem. EM atgādina, ka vēl atbalstu iespējams saņemt Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasterī.