Lietuvas valdība trešdien atbalstīja ierosinājumu liegt Ķīnas un citu valstu, kas apdraud nacionālo drošību, kompānijām piekļūt saules un vēja parku, kā arī akumulatoru ar vairāk nekā 100 kilovatu (kW) jaudu kontroles sistēmām un to attālinātai kontrolei.

Enerģētikas ministrijas izstrādātie grozījumi Elektrības likumā vēl jāapstiprina parlamentā. Ja tie tiks pieņemti, grozījumi spēkā stāsies 2025.gada 1.maijā.

"Mūsu mērķis ir samazināt riskus un apdraudējumu sistēmas uzticamai darbībai un stabilitātei un izvairīties no situācijas, kad aprīkojuma ražotāji no naidīgām valstīm var tikt izmantoti, lai vienlaicīgi atslēgtu elektrības ģeneratoru grupu vai citu pakalpojumu sniedzējus, traucējot sistēmas stabilitāti vai to pilnībā pārraujot," trešdien paskaidroja Lietuvas enerģētikas ministrs Daiņus Kreivis.

Kā informēja ministrijā, Lietuvā pašlaik ir vairāk nekā 1000 saules un vēja parku, kuru jauda pārsniedz 100 kW, ir arī vairāki akumulatori ar tādu jaudu, kā arī daļai no tiem kontroles sistēmas ir ražotas Ķīnā un tiek attālināti kontrolētas.

Ķīnas iekārtas vēja un saules enerģijas ražošanā netiks aizliegtas, kā arī uzņēmumiem netiks prasīts nodot metāllūžņos jau uzstādītās iekārtas, taču to elektrostaciju operatoriem, kurās izmanto Ķīnā ražotu aprīkojumu, būs jāievieš papildu kiberdrošības pasākumi, paziņoja ministrijā.

Enerģētikas ministrija iepriekš ierosināja pilnībā aizliegt Ķīnā ražotu vadības sistēmu ar programmatūru vai mākoņpakalpojumiem uzstādīšanu šādās iekārtās. Tomēr Enerģētikas ministrijas pārstāve Vita Ramanauskaite 25.septembrī aģentūrai BNS sacīja, ka pēc apspriešanās ar tirgus dalībniekiem no pilnīga aizlieguma idejas atteicās.

Ķīna ir viena no valstīm, kas saskaņā ar Lietuvas Nacionālās drošības stratēģiju apdraud Lietuvas nacionālo drošību un nacionālās drošības intereses.