Paaugstinoties elektroenerģijas cenai, arī tirgotāji ir spiesti pārskatīt savu cenu politiku, atsevišķos gadījumos vairs nespējot nodrošināt līguma nosacījumus.

AS Latvenergo jau paziņojusi, ka no 1. novembra cenas tiks paaugstinātas arī fiksētā tarifa līgumiem, bet SIA AJ Power atzīst, ka fiksēto pārdošanas līgumu izpilde ir apgrūtināta. SIA Enefit, SIA Tet un SIA Ignitis Latvija tikmēr sola, ka klientiem ar spēkā esošiem līgumiem par fiksētu elektroenerģijas cenu nebūs jāmaksā vairāk. 

DB rīcībā esošā informācija gan liecina, ka uzņēmējiem neklājas viegli – pašlaik viens no elektroenerģijas tirgotājiem jau ir paziņojis par savu darbības pārtraukšanu, tirgotāji prognozē, ka, iespējams, tam sekos vēl kāds neliels komersants. Šobrīd Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas reģistrā ir reģistrēti 42 elektroenerģijas tirgotāji, taču būtiskāko tirgus daļu veido aptuveni septiņi spēlētāji, līderpozīcijas saglabā AS Latvenergo un SIA Enefit.

Atšķirīgi apstākļi 

Lielajām, valstij piederošajām energokompānijām varētu būt salīdzinoši vieglāk pārvarēt cenu svārstības tirgū, jo tām ir pieejami lieli finansiālie resursi zaudējumu segšanai, pauž AJ Power uzņēmumu grupas vadītājs Roberts Samtiņš. “Mazākiem tirgotājiem, kā mums, ir jārīkojas ātri un izlēmīgi, lai pārvarētu tirgus svārstības, ko mēs arī darām. AJ Power stratēģija vienmēr ir bijusi pakārtota konservatīvai risku politikai, lai novērstu tirgus cenu izmaiņu ietekmi uz uzņēmuma darbību. Paredzam, ka šogad elektroenerģijas tirdzniecība necietīs zaudējumus un apgrozījums pieaugs. Aptuveni 80% no AJ Power elektroenerģijas tirdzniecības līgumiem ar klientiem ir par fiksētu cenu un periodu. Šī brīža cenu pieaugums ir radījis situāciju, kurā fiksēto pārdošanas līgumu izpilde tiek apgrūtināta, jo saistības nepilda daļa mūsu piegādātāju, turklāt cenu pieaugums ir tik liels, ka pilnībā nestrādā mūsu cenu fiksēšanas stratēģija. Lai sekmīgi izpildītu noslēgtos tirdzniecības līgumus, šobrīd esam vienojušies ar daļu klientu par elektroenerģijas tirdzniecības līgumu nosacījumu pārskatīšanu. Fiksēto cenu līgumu klienti turpina saņemt elektroenerģiju par cenām, kas norādītas līgumos, bet visu jauno tirdzniecības līgumu cenas tiek koriģētas atbilstoši tirgus apstākļiem,” stāsta R. Samtiņš. 

Arī SIA Enefit valdes priekšsēdētājs Krists Mertens atzīst, ka energoresursu cenu pieaugums ir radījis nebijušu un sarežģītu situāciju, turklāt ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā.

Visu rakstu lasiet 12.oktobra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!