Šodien Saeimas sēdē otrajā lasījumā tiks skatīti grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā (ETL), nozares pārstāvji uzskata, ka likumprojekta apstiprināšana būtu sasteigta

Lai gan Ekonomikas ministrijas (EM) plānā obligātā iepirkuma komponentes (OIK) problemātikas risināšanai iekļauti arī pozitīvi vērtējami priekšlikumi, kopumā tas izstrādāts pavirši un ir nepilnīgs, tāpēc Saeimai to nevajadzētu atbalstīt, norāda iesaistītās puses. Iepriekš EM informēja, ka grozījumi izstrādāti atbilstoši pieciem noteiktiem rīcības virzieniem, tajā skaitā elektroenerģijas gala patērētāju izmaksu samazināšanai, efektīvas valsts atbalsta sistēmas kontroles un stingrāku prasību ieviešanai, atbalsta apmēra ierobežošanai, kā arī veicinošu apstākļu radīšanai elektrostaciju darbam ārpus valsts atbalsta sistēmas.

Trūkst ieinteresētības

Nav šaubu, ka grozījumi otrajā lasījumā tiks apstiprināti, šobrīd atklāts paliek vien jautājums par to, kāda būs likumprojekta gala versija, pauž Saeimas deputāts Ivars Zariņš. «Pašlaik tas izskatās kā lupatu deķis - EM dēļ tas ir pilns ar neskaidrībām un neatbilstībām. Tāpat ministrija sniegusi vairākus priekšlikumus, kurus pati nespēj lāgā izskaidrot, tāpēc rodas pamatotas aizdomas, ka daļa no tiem nav tapuši EM. Jāsaka, ka likumprojekts ir pazaudējis Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas iepriekš noteikto skaidro un vienkāršo ietvaru. Sākotnēji galvenā ideja bija nodrošināt atbilstošu obligātā iepirkuma (OI) sistēmas uzraudzību un samērīgu atbalstu, krāpnieku izslēgšanu, kā arī tiesības nelikumīgi saņemto atbalstu atprasīt, taču ar saviem priekšlikumiem EM torpedē šo ideju un vilcina likumprojekta pieņemšanas gaitu. Ir skaidri redzams, ka joprojām mērķtiecīgi netiek īstenota sistēmiska pieeja, lai sakārtotu šo nozari un tās pārraudzību. Tiek realizētas visnotaļ haotiskas darbības un taisīts šovs, kas vairāk izskatās pēc jauna piesega veidošanas, nevis cīņas ar OIK afēru. Sabiedrībai tiek demonstrēts, ka kaut kas tiek darīts, taču reālas jēgas no tā gandrīz nav, jo EM nespēj vai nevēlas radīt visiem skaidrus un saprotamus spēles nosacījumus,» teic I.Zariņš, piebilstot, ka visvairāk šajā gadījumā cieš godprātīgie komersanti un sabiedrība, kurai par to visu ir jāmaksā. Deputāts gan atklāj, ka EM neieinteresētība ir saprotama, jo nozares sakārtošana uzskatāmi pierādītu to, cik nejēdzīgi tā bijusi pārraudzīta.

Visu rakstu lasiet 8. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.