Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izstrādājusi grozījumus noteikumos jaudas rezervēšanas maksas noteikšanai elektroenerģijas ražotājiem; nozares pārstāvji šo ieceri vērtē pretrunīgi.

SPRK skaidro, ka grozījumi izstrādāti ar mērķi novērst situācijas, kurās elektroenerģijas ražotāji ilgstoši rezervē tīkla jaudas, neveicot nekādas faktiskās darbības pieslēguma izbūvei. Pēc AS Augstsprieguma tīkls aplēsēm sagaidāms, ka vienas jaudas vienības izmaksas pēc grozījumu stāšanās spēkā varētu būt no 30 līdz 50 eiro par vienu kilovatu (kW). Vairāki enerģētikas nozares pārstāvji grozījumus noteikumos uzskata par pareizu soli sistēmas sakārtošanas virzienā, taču citi tiesību normu izmaiņās saskata draudus vēja un saules parku projektu attīstībā. 

Attīsta tikai uz papīra

Ieviešot jaudu rezervācijas maksu, tiktu novērstas līdzšinējā regulējuma nepilnības un vienlaikus radīts sava veida prioritāšu regulējums, kur tīkla jaudas kā pirmie iegūtu projekti ar augstāku ieviešanas gatavību, spriež Krists Mertens, SIA Enefit valdes priekšsēdētājs.

“Tādējādi tiktu veicināts ātrāks jaunu ģenerējošo jaudu attīstības temps, kas šobrīd ir īpaši svarīgi, jo tirgū nonāktu lēta papildu elektroenerģija. Tāpat, ieviešot rezervēšanas maksu, tiktu risināta šogad samilzusī problēma ar elektroenerģijas ražošanas pieslēgumu jaudu nepieejamību, jo būtiskais elektroenerģijas cenu pieaugums ir ievērojami veicinājis attīstītāju interesi par iespējām būvēt jaunus saules un vēja parkus. Tajā pašā laikā ir jāsaprot, ka  attīstītāji nav gatavi savus projektus izbūvēt uzreiz. Ir tādi, kas to plāno darīt tikai pēc dažiem gadiem, līdz ar to, rezervējot šīs jaudas, tiek liegta iespēja citiem projektu attīstītājiem, kas ir gatavi savas ieceres īstenot ātrāk,” norāda K.Mertens, piebilstot, ka šogad Latvijā ir parādījušies arī tā sauktie papīra attīstītāji, kuri izmanto līdzšinējos pieslēgumu regulējošo normatīvo aktu trūkumus.

“Ņemot vērā to, ka šobrīd par jaudu rezervēšanu nav jāmaksā, šie papīra attīstītāji ir rezervējuši jeb uzsēdušies uz jaudām ar domu tās par samaksu jau vēlāk nodot reālam attīstītājam,” norāda K.Mertens, uzsverot, ka kopumā paredzētie grozījumi varētu paātrināt atjaunojamo energoresursu (AER) attīstību Latvijā.  “Līdz ar rezervēšanas maksas ieviešanu tiktu atbrīvotas šobrīd rezervētās jaudas, kuru izmantošanas vajadzībām plānoto projektu attīstība norit gausi, tuvākajā laikā nav paredzēta vai no rezervētāja puses nav plānota vispār,” secina Enefit valdes priekšsēdētājs. 

Domas dalās

Jaudu rezervēšanas maksas ieviešanu atbalsta arī lielākais elektroenerģijas tirgotājs un AER projektu attīstītājs AS Latvenergo, norādot, ka jaunie noteikumi ieliks pamatus pieslēgumu jautājumu sakārtošanai. “Tas pozitīvi ietekmēs arī AER attīstību kopumā, jo atsijās spekulatīvos projektus, ļaujot pieslēgumu nodrošināt dzīvotspējīgiem projektiem,” norāda Latvenergo. 

Visu rakstu lasiet 29.novembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!