«Latvenergo» uzsāk Elektrum automobiļu uzlādes staciju izveidi, atklājot pirmās 3 uzlādes stacijas Rīgā un Jūrmalā.

«Eletroautomobiļi ir nākotne. Visi lielie auto ražotāji ir paziņojuši, ka radīs jaunus elektoautomobiļu modeļus un tādu kļūs arvien vairāk. Latvijā to skaits šobrīd nav liels - nedaudz virs 500, bet «Latvenergo» saskata to strauju pieaugumu nākotnē,» ir pārliecināts «Latvenergo» valdes loceklis Kaspars Cikmačs. Pēc koncerna prognozēm tuvāko desmit gadu laikā elektroauto skaits Latvijā varētu sasniegt 30 tūkstošus. Piecu gadu laikā Latvijā no piecām elektroauto uzlādes stacijām to skaits ir izaudzis līdz 78.

Pirmās stacijas atklātas Uzvaras bulvārī 7 un Pulkveža Brieža ielā 12, Rīgā un Jomas ielā 4 Jūrmalā. Jaunajās Elektrum uzlādes stacijās vienlaikus var veikt divu auto uzlādi; vienu pie ātrās uzlādes stacijas, otru - pie vidēji ātrās.

Elektrum uzlādes stacijās tiks piedāvāta tikai zaļā enerģija. «Šīm stacijām tiek piegādāta elektroenerģija tikai no mūsu hidroelektrostacijām, tātad, varam teikt, ka šeit uzlādētas, automašīnas brauks ar ūdens spēku,» komentē K.Cikmačs.

Uzlāde stacijās un norēķini ir iespējami izmantojot īpaši izveidoto mobilās lietotnes Elektrum uzlādes sadaļu. Pirmo reizi šāda lietotne no pašiem pamatiem ir izstrādāta Latvijas tirgum, pielāgojot to Elektrum uzlādes stacijām un lietojumam, kā arī piedāvājot papildus iespējas, salīdzinājumā ar citām versijām. Tajā ir iespējams sekot līdzi uzlādes procesam un izmaksām, atrast kartē tuvāko Elektrum uzlādes punktu, redzēt to pieejamību un cenas, kā arī uzlādes laikā lietotājam ir iespēja norādīt, cik ilgi viņš aizņems konkrēto uzlādes ierīci, lai citi interesanti varētu efektīvāk plānot savu ierašanās laiku.

Trīs uzlādes staciju un aplikācijas izveidē «Latvenergo» investēja vairāk nekā 100 tūkst. eiro. Viena ātrās uzlādes stacijas izmaksā vidēji 20 tūkst. eiro, un to izgatavošana notiek Portugālē. Savukārt vidēji ātrās uzlādes termināļos, kuri izgatavoti Lietuvā, investēti 3-4 tūkstoši katrā. Papildus izmaksas veidoja būvniecības izmaksas un aplikācijas izstrāde.

Jaunajās stacijās norēķini ir par izmantotajām kilovatstundām (kWh). Tas ir ērtāks un precīzāks veids, lai klients varētu novērtēt akumulatora uzlādes apjomu. Šobrīd vienas kWh cena ir 0,19 eiro/kWh parastajai un 0,25 eiro/kWh ātrajai uzlādei. Piemēram, Nissan Leaf auksta akumulatora uzlāde no 20% līdz 80% Elektrum uzlādes stacijās izmaksās aptuveni 4-5 eiro. Savukārt laika ziņā Nissan Leaf uzlādei no 0% līdz 80% ātrajā uzlādes režīmā nepieciešamais laiks ir aptuveni 35 minūtes, parastajā režīmā (atkarībā no elektromobiļa lādētāja) - vairākas stundas.

«Latvenergo» plānos ietilpst ceturtās uzlādes stacijas izveide 2019.gadā Rīgas tuvumā, taču tālāki plāni atkarīgi no gūtajiem rezultātiem un mācībām, izvērtējot izveidoto staciju lietojumu.