Iepriekšējās Saeimas lēmums par minimālās algas paaugstināšanu par 24% un pēc jaunās Saeimas vēlēšanām valstij piederošo kapitālsabiedrību AS Augstsprieguma tīkls un AS Sadales tīkls iesniegtie būtiska pieauguma tarifu projekti Latvijā spēcinās inflāciju, graus konkurētspēju un samazinās iedzīvotāju ar mazākiem ienākumiem pirktspēju.

Tādu ainu redz vairāki DB aptaujātie. Daudzi jūtas pārsteigti, ka situācijā, kad Latvijā pat oficiālā inflācija ir tuvu 22% – vairāk nekā divas reizes augstāka nekā vidēji eirozonā –, valsts vara cenšas nevis ierobežot inflāciju vai vismaz slāpēt tās izaugsmi, bet gan tieši pretēji – pielej eļļu cenu pieauguma ugunskurā. Vienlaikus skanēja retorisks jautājums – kurās citās valstīs bez Latvijas vēl valdības veic darbības, kas stimulē inflāciju. 

Jau vēstīts, ka valstij Finanšu ministrijas personā piederošā AS Augstsprieguma tīkls vēlas no nākamā gada 1. marta palielināt tarifus 4,3 līdz 4,9 reizes, bet valstij Ekonomikas ministrijas personā piederošā AS Sadales tīkls – par 75% no 1. jūlija, bet korekcija arī no 1. janvāra. 

https://www.db.lv/zinas/sadales-tikls-plano-palielinat-elektroenergijas-sadales-tarifu-par-videji-75-509748

Nevajag kurināt inflācijas ugunskuru 

“Tās ir ekonomiku graujošas aktivitātes,” valstij piederošo kapitālsabiedrību ierosināto tarifu pieaugumu vērtē Latvijas Biznesa savienības prezidente Elīna Egle. Viņa jūtas pārsteigta par to, jo uzskata, ka valsts kapitālsabiedrības pašreizējos apstākļos var un vajag izmantot kā tautsaimniecību stabilizējošu faktoru. “Valsts kapitālsabiedrības jāizmanto kā mehānisms, lai veicinātu Latvijā strādājošo uzņēmumu konkurētspēju, nevis to grautu, jo energoizmaksu ziņā Latvija jau ir tāpat viena no konkurētnespējīgākajām Baltijas jūras reģionā,” rezumē E. Egle. Viņas ieskatā, solidāri ir jāpārdzīvo šis pašreizējais smagais laiks. “Uzņēmumiem pēc sadales un augstsprieguma tīklu piedāvātajiem tarifu pieaugumiem ir jādomā, ko darīt, jo īpaši, ja daļa kompāniju savus 2023. gada budžetus jau ir apstiprinājušas un nevar to darīt kā valdības – kaut kad, kad sanāks,” secina E. Egle. 

https://www.db.lv/zinas/jaunie-tarifi-sagraus-saules-panelu-uzstadisanu-majsaimniecibas-509795

Viņasprāt, lai nu kurš, bet valstij piederošās kapitālsabiedrības nedrīkst celt nevienu tarifu, it īpaši, ja ekonomika atrodas uz recesijas sliekšņa. “Valsts prezidenta argumentācija, ar kādu viņš izsludināja minimālās algas palielināšanu par 24% no 500 eiro līz 620 eiro, parādīja, ka izpratne par politikas procesu ietekmi uz tautsaimniecību ir ļoti vāja,” secina E. Egle. Viņa piebilst, ka politiskie lēmumu pieņēmēji īsti nenovērtē, nemāk aprēķināt, kāda būs šo lēmumu ietekme uz uzņēmumu konkurētspēju, un nesaprot, kā tad īsti veidojas ieņēmumi budžetā un kāda ir iedzīvotāju izdevumu struktūra. “Pie šādiem lēmumiem daudzi uzņēmēji ne tikai apturēs investīcijas, bet arī pārdomās savas darbības nākotnes ekonomiskos ieguvumus,” tā E. Egle.

Visu rakstu lasiet 22.novembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!