Viens no Latvijā gaidītākajiem darba devējiem – starptautiskais mazumtirdzniecības uzņēmums Lidl nupat izsludinājis vairāk nekā 1000 vakances visā valstī.

Uzņēmums nopietni gatavojas sava veikalu tīkla un loģistikas centra atvēršanai. Lidl skatījumā, biznesa panākumus veido prasmīga komanda, efektīvi procesi, kvalitatīvākie produkti un izdevīgākās cenas, kas mudina klientus regulāri atgriezties veikalā. Bet ko nozīmē strādāt Lidl? Un ar ko tas atšķirsies no citiem uzņēmumiem? Uz šiem jautājumiem atbild Lidl Latvija Personāla departamenta vadītāja Anželika Razgale.

Varbūt sāksim ar to, kāpēc, jūsuprāt, tik ikdienišķa lieta kā pārtikas veikals, var būt interesanta darbavieta? Un ar ko darbs Lidl atšķirsies no darba citos Latvijā jau pazīstamos uzņēmumos?

Mūsu priekšrocība ir plašā starptautiskā pieredze, kuru nodrošina Eiropas lielākais mazumtirdzniecības uzņēmums. Pievienojoties Lidl, jaunie darbinieki kļūst par daļu no 310 tūkstošus cilvēku liela kolektīva, kas 32 valstīs strādā 200 loģistikas centros un vairāk nekā 11 tūkstošos veikalu.

Vērojot pašreizējos pasaules notikumus un daudzos piesardzības pasākumus, kas pamatīgi izmainījuši mūsu visu dzīves, es varu apgalvot, ka darba tirgū globāli ir redzami daudzi jauni izaicinājumi. Daudz kas attīstīsies un mainīsies. Mazumtirdzniecībā mums ir jābūt ļoti dinamiskiem un spējīgiem reaģēt uz patērētāju pieprasījuma izmaiņām burtiski pa stundām.

Arī darba tirgus pašlaik mainās ļoti strauji. Enerģiski un motivēti darbinieki ir mūsu mugurkauls. Tāpēc ļoti būtisks aspekts ir tas, kā tiek veidota Lidl veikala komanda. Nezinu nevienu citu uzņēmumu Latvijā, kurā darbinieku sagatavošanai un apmācībām tiek veltīts tik daudz laika, resursu un uzmanības. Lidl saviem darbiniekiem piedāvā nepārtrauktu, daudzveidīgu apmācību, tāpēc iepriekšējā pieredze mazumtirdzniecībā nav nepieciešama. Ikviens jaunais kolēģis pirms darba sākšanas iziet individuālas apmācības, kuru laikā saņem atalgojumu. Lai veiksmīgāk iekļautos kolektīvā, katrs jaunais kolēģis iegūst savu mentoru jeb “draugu” no jau strādājošo darbinieku vidus, kas palīdz iejusties un iepazīt uzņēmumu.

Darba vakances sludinājumā Lidl nenorāda konkrētu amatu vai atbildības jomu veikalā. Kā to skaidrojiet?

Tā ir vēl viena lieta, kas patīk darbiniekiem. Pie mums visi iegūst vienlīdzīgas prasmes, un visi kopā ir atbildīgi par sava veikala panākumiem. Tādējādi Lidl piedāvā nevis vienmuļu darbu konkrētā atbildības jomā vai tirdzniecības zonā, bet ļauj katram kolēģim uzņemties atbildību par veikala ikdienas darbu, strādājot saliedētas komandas ietvaros. Mūsu veikalos darbinieki mainās pa atbildības jomām, iemācoties gan cept svaigu maizi, gan strādāt kasē, gan tirdzniecības zālē. Noteikti vēlos uzsvērt to, ka mūsu veikalu vadītāji un reģionālie tirdzniecības vadītāji ir prasmīgi savu komandu līderi. Visi ir izgājuši vairāku gadu apmācības, strādājot Lidl veikalos Eiropā, un ir gatavi uzņemties komandas vadību. Līderība mums nozīmē to, ka ikvienam komandā ir jājūtas labi, un par to atbild prasmīgs vadītājs. Viņa loma ir atbalstīt, dot iespēju attīstīties, ieklausīties jautājumos un palīdzēt rast risinājumus.

Viena no lietām, ar kuru piesaistiet potenciālos darbiniekus, ir labākais atalgojums pārtikas mazumtirdzniecības nozarē un laba veselības apdrošināšana.

Mazumtirdzniecībā atalgojuma modelis balstās uz stundu likmēm, un likme, ko piedāvājam mūsu veikalu darbiniekiem, ir ļoti pievilcīga. Lidl darbinieki Latvijā saņems algas, kas būs augstākas nekā vidēji nozarē piedāvātās. Mūsu veikalos atalgojums veidots pēc skaidri saprotama principa – apmaksāta tiek katra nostrādātā minūte. Attiecīgi arī virsstundas un naktsmaiņas, pēc likumā noteiktās likmes, tiek uzskaitītas un pievienotas atalgojumam.

Rūpējoties par mūsu kolēģu veselību, ikviens Lidl darbinieks uzreiz pēc trīs mēnešu pārbaudes laika beigām saņem veselības apdrošināšanas polisi.Tas attiecas uz visiem veikalā, loģistikas centrā vai birojā strādājošajiem. Šāda pieeja ir saskaņā ar manu profesionālo pārliecību, un, manuprāt, ir unikāls mūsu uzņēmuma raksturojums. Lidl ir pazīstams ar sociāli atbildīgu attieksmi, nodrošinot savus darbiniekus ar taisnīgu atalgojumu un attīstības iespējām.

Lidl ir vācu izcelsmes uzņēmums. Kāda ir tā iekšējā kultūra?

Esam starptautisks uzņēmums, kura panākumu atslēga ir labvēlīgs iekšējais mikroklimats, kurā kolēģiem ir visas iespējas domāt par pašizaugsmi un talanta attīstību. Tieši atvērtība, dinamiska vide un cilvēcīga attieksme ir uzņēmuma pamatprincipi. Kā jau daudzviet, uzsākot darbu rodas neparedzēti jautājumi, tāpēc mēs runājamies, meklējam risinājumus ikdienas problēmām. Katra darbinieka individuālā motivācija noved pie tā, ka, strādājot plecu pie pleca, atbalstot citam citu, sasniedzam savus mērķus un izpildām plānus.

Mēs augstu vērtējam darbiniekus un viņu personiskās intereses, par ko liecina arī savlaicīgi un elastīgi saskaņotie darba dienu grafiki. Piemēram, veikalos vari strādāt pilnu maiņu, vai arī vienoties par nepilnu darba stundu skaitu.

Ne visiem jūsu uzņēmums ir pazīstams, vai uzskatāt, ka Lidl izdosies veiksmīgi ienākt Latvijā?

Šodien noteikti varam teikt, ka gandrīz ikviens Latvijā ir dzirdējis par gaidāmo Lidl veikalu atvēršanu, arī pasaulē Lidl biznesa modelis ir veiksmīgi pierādījis sevi nu jau vairāk nekā 40 gadus.

Es gribu uzsvērt, ka apmierināti darbinieki un apmierinātas komandas ir tas, kas padara darbu Lidl tik īpašu. Mēs uzskatām, ka mūsu uzņēmuma vērtības kā taisnīgums, vienlīdzība, uz rezultātu balstīta pieeja un dinamika, padara mūs pievilcīgus darbiniekiem, kuri jau strādā pie mums vai pievienosies Lidl Latvija komandai. Darbinieki šodien izvēlas strādāt uzņēmumā, kas viņus aizrauj, bet viņi vēlas arī uzņēmumu, kuram viņi ir svarīgi. Mēs varam apliecināt, ka tas ir mūsu gadījums - mēs piedāvājam darba vidi, kurā ikviens var justies cienīts, drošs, iesaistīts un atrast iespējas personiskai izaugsmei.

Sadarbības materiāls