Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācija aicina premjeru Krišjāni Kariņu (JV) apturēt olu importu no trešajām valstīm, tostarp Ukrainas, aģentūru LETA informēja asociācijā.

Asociācijā atgādināja, ka šā gada jūnijā Latvijas valdība lēma piešķirt papildus līdzekļus pastiprinātai importa olu un olu produktu no Ukrainas kontrolei. «Papildus pārbaužu laikā ir atklāts, ka salmonellu satur pat termiski apstrādāti produkti, kas liek domāt par higiēnas līmeni Ukrainas ražotnēs,» norāda asociācijā, paužot bažas par Latvijas patērētāju veselības drošību, jo imports no Ukrainas veido trešdaļu no visu importēto olu apjoma. Asociācija 14.augustā nosūtījusi premjeram aicinājumu nekavējoties apturēt olu un olu produktu importu no trešajām valstīm.

Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācija vēstulē premjeram norāda uz tās rīcībā esošo zvērinātu advokātu biroja «Eversheds Sutherland Bitāns» ziņojumu par tiesiskajiem pamatiem aizliegumam importēt olu izstrādājumus no Ukrainas uz Latviju un Eiropas Savienību (ES). Ziņojuma secinājumos norādīts, ka pēc tam, kad ES dalībvalsts ziņojusi par konstatēto neatbilstību saistībā ar importēto pārtiku un pastāv risks, ka sabiedrības veselība var tik apdraudēta, dalībvalstij jāziņo Eiropas Komisijai (EK) par nepieciešamību noteikt kādu no ES normatīvajos aktos noteiktajiem pasākumiem, kuru starpā ir konkrētās pārtikas importa no attiecīgās trešās valsts aizliegšana.

«Ņemot vērā, Latvija īsā laika posmā jau četras reizes konstatēta dažādu olu produktu neatbilstība pārtikas nekaitīguma normām un ka sabiedrības veselība tiek apdraudēta, asociācija uzskata, ka olu un olu produktu imports no Ukrainas ir nekavējoties apturams,» norāda Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha.

Ērliha informēja, ka Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācija šā gada 16.jūlijā EK organizētajā civilā dialoga grupā «Mājputnu gaļa un olas» pauda pozīciju par importa apturēšanu līdz Ukrainā tiks izpildītas visas Eiropas ražotājiem piemērotās prasības. Pozīcija guva atbalstu no Francijas, Lielbritānijas, Īrijas, Polijas un Itālijas putnkopības nozares organizāciju pārstāvjiem, ka arī Eiropas Olu vairumtirgotāju, pārstrādātāju un pakotāju asociācijas un Eiropas Broileru gaļas un inkubācijas olu ražotāju asociācijas.

Tikmēr Ukrainas Putnkopju apvienības vadītājs Sergejs Karpenko uzsvēra, ka Ukrainā ievēro stingrus salmonellas kontroles pasākumus - ja ārpus ES esoša valsts, piemēram, Ukraina vēlas eksportēt produkciju ES, šai produkcijai jāatbilst līdzvērtības principam jeb paškontrolei, higiēnai un ražošanas praksēm jābūt atbilstošām vismaz tādiem pašiem standartiem, kādi tiek pieprasīti no ES esošiem uzņēmumiem. «Ukrainā jau ilgstoši ievēroti stingrāki nosacījumi salmonellas baktēriju kontrolei un novēršanai nekā ES valstīs,» pauda asociācijas vadītājs, norādot, ka tas nav pretrunā ar līdzvērtības principu un Ukrainas olu produkcija atbilst nepieciešamajiem ES nosacījumiem.

Pēc viņa sacītā, patlaban Ukraina un ES sasniegušas pārrunu pēdējo posmu, cenšoties nonākt pie kompromisa saistībā ar ES sertifikātu olu un olu produktu importēšanai Ukrainā. «Ukrainas varas iestādes ir atbildīgas valstī saražotās pārtikas drošību, kā arī apzinās starptautiskās reputācijas riskus produkcijas eksporta kontekstā. Galapatērētāja veselība un drošība ir Ukrainas valsts prioritāte, tāpēc valsts pievērš pastiprinātu uzmanību līdzvērtības principa ievērošanai gan produkcijas eksporta, gan importa kontekstā,» pauž Karpenko.

Jau ziņots, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no valdības ir saņēmis papildus finansējumu 58 756 eiro apmērā Ukrainas olu un olu produkcijas pastiprinātas kontroles veikšanai. Pamatojoties uz PVD īstenoto kontroļu rezultātiem, uz robežas veicot no Ukrainas ievesto olu un olu produktu kontroli, vairākos gadījumos ir konstatēta infekcijas slimības izraisītāja «Salmonella spp.» klātbūtne olu produktos.

Tāpat ziņots, ka zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) ceturtdien, 8.augustā nosūtījis vēstuli EK Veselības un pārtikas nekaitīguma komisāram, kurā aicina EK rīkoties un veikt visu nepieciešamos pasākumus, lai nepakļautu patērētājus bīstamās pārtikas infekcijas - salmonelozes draudiem.

Ziņots arī, ka Latvijas olu ražotāji vērsās pie PVD un citām atbildīgām institūcijām, aicinot veikt ļoti nopietnas pārbaudes no Ukrainas importētām olām saistībā ar salmonellas konstatēšanu no Ukrainas vestajā olu baltuma masā. Savukārt Ukrainas un Latvijas investoru grupas «Ovostar Union» uzņēmums «Ovostar Europe», kas nodrošina «Ovostar Union» ražotās produkcijas izplatīšanu ES un Tuvo Austrumu valstīs, vērsies tiesībsargājošās iestādēs saistībā ar Latvijas publiskajā telpā izskanējušo, uzņēmuma ieskatā, nepatieso informāciju par Ukrainā ražotās produkcijas zemāku kvalitāti un atklātiem aicinājumiem patērētājiem neiegādāties šīs valsts produkciju.

Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācija dibināta 2006.gadā un pārstāv astoņus lielākos Latvijas olu ražotājus, kuru skaitā ir gan zemnieku saimniecības, gan lielās olu ražotnes. Tās mērķis ir pārstāvēt Latvijas olu un putnu gaļas ražotājus.