Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomi (LOSP) nelikvidēs, Zemkopības ministrija, sadarbojoties ar Nevalstiskajām organizācijām, likumus nav pārkāpusi, bet pietrūkst daži kilogrami apdrukāta papīra protokolu formātā, kas pārliecinātu Valsts kontroli par sadarbības atklātību.

Tāds secinājums Dienas Biznesam radās pēc LOSP tikšanās ar Valsts kontroli un biedrību Delna. Delna iepriekš publicēja rakstu Delna rosina izbeigt nepieņemamu NVO finansēšanas praksi un ieviest sistēmu sabiedriskā labuma organizāciju stiprināšanai, kas savukārt balstīts uz Valsts kontroles ziņojumu Nevalstisko organizāciju iesaiste Zemkopības ministrijas nozarēs aiz necaurskatāma aizsega? Faktiski tika kontrolēta Zemkopības ministrija, nevis LOSP, un daudzi no aptuveni 16 tūkstošiem LOSP veidojošo organizāciju biedriem nosprieduši, ka valsts finansējuma un jumta organizācijas vairs nav. Daži Dienas Biznesam pauda, ka saskata Valsts kontroles secinājumos politisku pasūtījumu, citi – VK kompetences robežu pārsniegšanu.

Visa sākums ir pieminētais Valsts kontroles ziņojums, kurā skaidri nosaukts atbildīgais, proti, Zemkopības ministrija. Ministrija arī neslēpj, ka atklātības lietas labos un nākotnē viss būs kārtībā.

«Pamatojoties uz revīzijā veikto izvērtējumu, Valsts kontrole secina, ka Zemkopības ministrijas sadarbība ar lauksaimniecības nozares nevalstiskajām organizācijām, tostarp, lemjot par valsts un Eiropas Savienības fondu līdzekļu izlietojumu vairāk nekā miljarda eiro apmērā, nav atklāta un izsekojama, lai varētu gūt pārliecību par izsvērtu lēmumu pieņemšanu visas sabiedrības interesēs. Turklāt izveidotā kārtība, katru gadu garantēti piešķirot finansējumu pusmiljona eiro apmērā deviņām nevalstiskajām organizācijām, nevērtējot līdzdarbības rezultātus, neveicina valsts budžeta līdzekļu lietderīgu izlietojumu,» teikts ziņojuma galveno secinājumu sadaļā.

Savukārt diskusijā ar LOSP biedriem Valsts kontroles padomes locekle Inga Vilka paskaidroja: «Ministrijai, piešķirot valsts budžeta līdzekļus NVO, jāpamato finansējuma apjoms ar sagaidāmajiem rezultātiem un uzdevumiem, savukārt finansējuma saņēmējiem jānodrošina sabiedrībai pieejama informācija par sasniegto, paveikto un izdevumiem.» Skaidri un gaiši – ir vajadzīgi papīri. ZM solījusi, ka viss būs.

Kā I. Vilka, tā arī Delnas pārstāvji taisnojās, ka nevienam pat nav ienākusi prātā doma likvidēt LOSP. Delnas pārstāvji norādīja, ka nevalstiskajām organizācijām, kas pretendē uz projektu līdzekļiem, jārīkojas atbilstoši saņemtajam finansējumam un par tā izlietojumu jāatskaitās, kā tas pieklājas sabiedriskā labuma organizācijām. Savukārt LOSP biedri šādos piedāvājumos saskatīja apdraudējumu un norādīja Delnas pārstāvjiem, ka ne visi visu darot tikai par naudu.

Beigas ir tādas, ka neviens no LOSP biedriem diskusijā daudz neprātoja, ko Valsts kontrole prasa no Zemkopības ministrijas, bet vairāk satraucās par to, ko Delna prasa no viņiem. Saprotams arī, ka viena nevalstiska organizācija otrai var pārmest visu iespējamo un ka tas ne ar ko prātīgu nevar beigties.

Visu rakstu lasiet 19. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.