Lietuvas autoceļu direkcija izsludinājusi konkursu par elastīgāka asfalta seguma izstrādi, kas samazinātu tā dēvētās akvaplanēšanas jeb automašīnu slīdēšanas uz slapja ceļa risku, ziņu aģentūrai BNS pastāstījis direkcijas priekšnieka pienākumu izpildītājs Vitālijs Andrejevs, pieļaujot, ka šādu produktu Lietuva nākotnē varētu piedāvāt arī Latvijai.

Pēc viņa teiktā, direkcija gada laikā izsludina trīs līdz piecus zinātniskos konkursus, kas saistīti ar inovācijām un jaunākajām pasaules tendencēm ceļubūvē, rosinot tās pielāgot Lietuvas klimatiskajiem apstākļiem.

«Šādus darbus un pakalpojumus mēs pērkam, cenšoties racionālāk izmantot līdzekļus, kuru nepietiek pienācīgai ceļu tīkla aprūpei, tādēļ tiek meklēti veidi, kā noteiktus būvniecības procesus padarīt lētākus,» norādījis Andrejevs.

Viņš skaidrojis, ka jaunā konkursa uzdevums ir radīt elastīgāku asfalta segumu, lai samazinātu grambu veidošanos, jo līdz ar satiksmes intensitātes pieaugumu uz maģistrālajiem ceļiem jau rodas zināmas problēmas un pat seklās grambās ūdens kārtiņa rada zināmu akvaplanēšanas efektu.

«Tādēļ gribam atrast tādu asfalta sastāvu, kas ļautu samazināt grambu veidošanos un palielināt drošību uz ceļiem,» norādījis direkcijas vadītājs.

Viņš piebildis, ka tādi risinājumi jau tiek izmantoti Nīderlandē, taču klimatiskie apstākļi abās valstīs atšķiras, tādēļ šo pieredzi nevar mehāniski pārcelt uz Lietuvu.

«Nīderlandē gada laikā ir tikai daži tādi cikli, kad temperatūra mainās no mīnusiem uz plusiem, tikmēr mums tādu ir aptuveni simts. Dabiski, ka nīderlandiešu tehnoloģijas pārņemšana var nedot vajadzīgos rezultātus, tādēļ jāveic visi pētījumi. Autoceļu direkcija pati ar to nenodarbojas, (..) bet tāds produkts ir vajadzīgs,» atzinis Andrejevs.

Pretendentu piedāvājumi tiks gaidīti līdz 7.novembrim.

Direkcijas vadītājs uzskata, ka daļu no šādu pētījumu rezultātiem, kas saistīti, piemēram, ar jaunu asfalta maisījumu izstrādi, varēs patentēt un nākotnē no tā gūt papildu ienākumus.

«Līdz šim jau izstrādātos produktus mēs izmantojam saviem ceļiem, bet varētu piedāvāt, teiksim, arī latviešiem. Tikai jānoskaidro, vai attiecīgais Latvijas valsts uzņēmums varētu tādus produktus no mums pirkt,» viņš piebildis.

Akvaplanēšana ir bīstama parādība, kas parādās uz slapjas ceļa virsmas, un tās radītie efekti ir līdzvērtīgi slīdēšanai uz ledus. Ja riepa nav spējīga izkliedēt lieko ūdeni, tas tiek pacelts no ceļa virsmas, zūd riepas saķere ar virsmu un automašīna var kļūt nekontrolējama. Šo parādību nosaka trīs būtiski faktori - riepu stāvoklis, ieskaitot protektora dziļumu un riepu spiedienu, braukšanas ātrums un ceļa virsmas slapjums.