Lietuvā krītototies svaigpiena iepirkuma cenām, piensaimnieki rudenī iecerējuši rīkot protesta akciju pret piena pārstrādātājiem, ne tikai kādu laiku nepārdodot pienu, bet arī bloķējot piebraucamos ceļu pie tā uzņēmuma, kas par pienu maksā viszemāko cenu.

«Visus uzņēmumus nebloķēsim. Vienu - to, kurš maksās vismazāk. Saskaitām katra mēneša cenas, aprēķinām vidējo, piebraucm traktoros pie vārtiem un kādu nedēļu nevienu neielaižam un neizlaižam,» ziņu aģentūrai BNS sacījis Lietuvas Piena ražotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Jons Viļonis.

Viņš prognozējis, ka tāda akcija, ja vien cenas netiks būtiski paaugstinātas, varētu notikt oktobrī vai novembrī, pēc ražas novākšanas, lai gan pārstrādātāji viszemāko cenu par pienu maksā jūlijā un augustā.

Jaunieceltais Lietuvas zemkopības ministrs Andrjus Paļonis izteicis gatavību pulcināt gan piensaimnieku, gan pārstrādātāju pārstāvjus uz sarunām par iespējām paaugstināt iepirkuma cenas, taču abas puses noskaņotas diezgan skeptiski.

Pārstrādātāji norāda, ka cenas diktē tirgus, savukārt zemnieki pauž neticību, ka šādās sarunās izdotos kaut ko panākt.

«Mēs vienmēr esam gatavi runāt un runājam ar saviem partneriem, kuri mums pārdod pienu. (..) No otras puses, ir mazliet žēl, ka reizēm trūkst izpratnes, ka piena cenas nosaka nevis sarunas, bet situācija tirgū,» izteicies piena pārstādes uzņēmuma «Rokiškio sūris» valdes priekšsēdētājs Daļus Trumpa, piebilzdams, ka piena nozarē Lieuvā netrūkst konkurences un problēmu nav.

«Lietuvas piena iepirkumu tirgū konkurence ir ļoti liela, tajā piedalās ne tikai virkne Lietuvas uzņēmumu, bet arī Latvijas un Polijas uzņēmumi, daudz iepirkšanas kooperatīvu. (..) Reizēm tādas sarunas nav konstruktīvas un vienīgi saasina kaislības,» viņš sacījis.

Vienlaikus Trumpa pieļāvis iespēju, ka zemkopības ministra rīkotās sarunās varētu tikt pārrunāt jautājumi, kuru risināšana ir ministrijas kompetencē.

«Sarunas varētu palīdzēt mainīt netieši saistītās lietas - prasības pret fermām, iepirkumiem, veselas grēdas dažādu noteikumu, kuri mēdz būt pārlieku stingri, stingrāki nekā Eiropas Savienībā kopumā. Nosaucot tās vārdā un grozot to, ko ministrija spēj grozīt, būtu iespējams ietaupīt naudu kas paliktu zemniekiem,» spriedis Trumpa.

Trīs Lietuvas lielākos piena pārstrādes uzņēmumus apvienojošās asociācijas «Pieno centras» direktors Egidijs Simonis izteicies, ka piena savākšana no mazajiem piegādātājiem izmaksā dārgāk.

Pēc viņa teiktā, pārstrādātāji aptuveni 10% piena iepērk tieši no mazajām saimniecībām, apmēram 60% - no lielajiem zemniekiem, bet pārējo daļu iegādājas no starpniekiem, kuriem maksā aptuveni tikpat, cik lielajiem piena ražotājiem. «No mums viņi saņem 30-31 eirocentu par litru, bet cilvēkiem samaksā pa 15 centiem, daļu naudas paturot paši,» viņš pastāstījis.

Pēc Lietuvas Zemkopības ministrijas datiem, vidējā svaigpiena iepirkuma cena jūlijā bijusi 261,9 eiro par tonnu jeb par 0,8% mazāka nekā jūnijā vai par 1,6% lielāka nekā attiecīgajā pagājušā gada mēnesī.

Kā izteicies Trumpa, pēdējā laikā piena tirgū bijis vērojams kritums, kurš pašlaik palēninās.

Pieci lielākie Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumi - «Pieno žvaigždes», «Rokiškio sūris», «Vilkyškiu pienine», «Marijampoles pieno konservai» un «Žemaitijos pienas» - pārstrādā aptuveni 95% no visa valstī pārstrādātā piena apjoma.