Viens no meža nozares būtiskākajiem produktiem ir bērza saplāksnis, kurš gan pirms 100 gadiem, gan pašlaik ir viens no būtiskākajiem Latvijā  izaudzētās  koksnes pārstrādes produktiem.

To liecina Pasaules Tirdzniecības organizācijas dati par saplākšņa eksporta ienākumiem uz vienu valsts iedzīvotāju, kā arī vēsturiskās statistikas dati. Pasaulē ir dažādi — bērza, skujoku, citu koku sugu - saplākšņi, Latvijā tradicionāli tiek ražots bērza saplāksnis, kura ražošanas pirmsākumi esot meklējami 1907. gadā. Vairāk nekā 100 gadu laikā Latvijā ar saplākšņa ražošanu ir nodarbojušās ražotnes Latvijas Bērzs, Furniers, Lignums, kā arī Vulkāns Kuldīgā un Kurzemes finieris, taču jaunākajos laikos ar to nodarbojas AS Latvijas Finieris esošās ražotnes Lignums un Furniers, kā arī meitas kompānija Rēzeknē – RSEZ SIA Verems, kam pēdējo gadu laika pievienojusies SIA Stiga RM ražotne Kuldīgā.

Latvija - līdere

Pēc žurnālā Ekonomists 1936.g. 31. maija numurā rakstītā  20. gadsimta trīsdesmitajos gados mežizstrāde un kokmateriālu eksports bija vienas no svarīgākajām Latvijas nozarēm. 1935. gadā baļķu, zāģmateriālu un saplākšņa (finiera) eksports nodrošināja 39,3% no kopējiem Latvijas eksporta ienākumiem.

Kopējais finiera (saplākšņa) devums visā Latvijas eksportā bija 13,8%. Arī mūsdienās saplākšņa ražošana un eksports ir viena no svarīgākajām Latvijas eksporta nozarēm.  

Visu rakstu lasiet 12.septembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Abonē arī digitāli!