Ja netiks panākta Brexit vienošanās, pircēji visdrīzāk savos maciņos šo ietekmi jutīs, brīdina Lielbritānijas mazumtirdzniecības konsorcijs.

BBC raksta, ka konsorcija eksperti aprēķinājuši, ka pārtikas un dzērienu imports piemēroto tarifu rezultātā izmaksās par 3,1 miljardu mārciņu vairāk, ja vien Lielbritānija un Eiropas Savienība tuvākajā laikā nepanāks tirdzniecības vienošanos.

"Ja vienošanās netiks panākta līdz Ziemassvētkiem, tarifu palielināšana liks mazumtirgotājiem celt pārtikas cenas," brīdinājuši konsorcija pārstāvji.

Valdība gan paziņojusi, ka smagi strādā, lai panāktu vienošanos.

Konsorcija Pārtikas daļas direktors Endrjū Opī uzsvēris, ka pandēmija jau tā padarījusi patērētājiem sarežģītāku dzīvi, īpaši tiem, kam ir zemi ienākumi, un bezvienošanās Brexit radīs ievērojamu spiedienu uz viņu spēju atļauties iegādāties ikdienai nepieciešamās pārtikas preces.

Jāatzīmē, ka ES ir lielākais Lielbritānijas tirdzniecības partneris, piegādājot aptuveni 80% no kopējā pārtikas preču apjoma. Ja Lielbritānija nepanāks vienošanos ar ES, vidējaie importētās pārtikas tarifi pārsniegs 20%. Piemēram, liellopa maltajai gaļai tarifs būs 48%, gurķiem - 16%, bet Čedaras sieram - 57%.

Saskaņā ar jauno tarifu politiku, kas stāsies spēkā janvārī, 85% no importētās pārtikas tarifs pārsniegs 5%.

Tādējādi kopumā importētās pārtikas izmaksas nākamajā gadā sadārdzināsies par 3,1 miljardu mārciņu, salīdzinot ar 0 šogad. Tās ir vidēji papildu 112 mārciņas vienai mājsaimniecībai.