Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikā renovētās telpās atklāts ilgi gaidītais jaunais lineārais paātrinātājs.

Staru terapija ir viena no trim pamata ārstēšanas metodēm onkoloģijā, kopā ar ķirurģiju un medikamentozo terapiju. 2018. gadā Stradiņa slimnīcas Onkoloģijas klīnikas staru terapijas iekārta piedzīvoja tehniskas neveiksmes, kuras radīja neērtības pacientiem. Ņemot vērā lielo vēža pacientu skaitu, kam nepieciešama steidzama staru terapija, iekārta tika darbināta divkārt intensīvāk, nekā vajadzētu. 2019. gadā sagaidīts jaunais lineārais paātrinātājs, kas ir nozīmīgs solis onkoloģisko pacientu ārstēšanas kvalitātes uzlabošanā.

Kopš augusta vairākas tonnas smagais un 3 miljonus eiro vērtais lineārais paātrinātājs tika uzstādīts renovētās Onkoloģijas klīnikas telpās, lai novembrī varētu uzsākt darbu.

Pateicoties ātrai un operatīvai aparatūras piegādei un darbam, pirmajiem pacientiem jau ir bijusi iespēja izmantot jaunās ārstniecības metodes, atklāšanas pasākumā stāstīja Onkoloģijas klīnikas vadītāja profesore Gunta Purkalne.

Jaunā lineārā paātrinātāja darbība ļaus uzlabot onkoloģijas pacientu ārstēšanu Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un attīstīt infrastruktūru, lai pacientiem nodrošinātu efektīvu terapiju, tai skaitā ieviest jaunas staru terapijas metodes, tādējādi palielinot dzīvildzi un uzlabojot dzīves kvalitāti.

«Taču mēs nevaram apstāties, jo medicīnā nekas nestāv uz vietas. Skatoties nākotnē, paredzam, ka drīz būs nepieciešamība pēc otra lineārā paātrinātāja iegādes. 2020. gadā beigsies izmantošanas tiesības jau esošajai, teju 10 gadus senajai lineārās paātrināšanas iekārtai un līdzšinējā pieredze rāda, ka turpināt darboties tikai ar vienu iekārtu nebūtu vēlams,» uzsvēra prof. G.Purkalne.

Jaunās iekārtas izmaksās, kas pārsniegušas 2,8 miljonus eiro, ietilpst arī iekārtas pilnais serviss trīs gadu garumā, kas gadā izmaksā 171 tūkstoti eiro, telpu pielāgošana un renovācija iekārtas novietošanai.

Otras iekārtas iegādei nepieciešamais budžets lēšams 2 miljonu eiro apmērā. Tas sniegtu iespēju nodrošināt pacientu pamatplūsmas apkalpošanu, kamēr daļa jauno aparatūru - 6D galds un citas tehnoloģijas, ir iegādātas līdz ar jauno lineāro paātrinātāju, norāda Uldis Jaspers, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Medicīnu tehnoloģijas daļas vadītājs.