Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) iepirkuma rezultātiem arī nākamgad valsts pensijas, pabalstus vai atlīdzības saņēmēja dzīvesvietā piegādās VAS Latvijas Pasts. 

Pieaugot moderno tehnoloģiju izmantojumam, šo ekskluzīvo pakalpojumu izvēlas arvien mazāk klientu, tādējādi sadārdzinoties tā pašizmaksai, ko papildus ietekmē arī skaidras naudas inkasācijas pakalpojumu cenu kāpums, investīcijas drošības jautājumu risināšanā, nepieciešamais darba samaksas pieaugums pensiju un pabalstu piegādē iesaistītajiem darbiniekiem, kā arī paredzamā degvielas cenu palielināšanās, ko nosaka akcīzes nodokļa pieaugums no 2020.gada.

Latvijas Pasts piedalījās VSAA 2019.gada 26.jūlijā izsludinātajā iepirkumā un tika atzīts par uzvarētāju, no 2020.gada šo skaidras naudas piegādes pakalpojumu dzīvesvietā VSAA klientiem piedāvājot nodrošināt par tarifu 4,88 eiro, bet no 2021.gada – par 5,28 eiro. Minētā pakalpojuma sniegšana par zemāku tarifu uzņēmumam būtu finansiāli neizdevīga. Līdz šā gada beigām pensiju piegādes pakalpojuma cena ir 2,39 eiro

«Pieaugot moderno tehnoloģiju izmantojumam, ekskluzīvo skaidras naudas piegādes pakalpojumu dzīvesvietā izvēlas arvien mazāk klientu, tādējādi sadārdzinoties tā pašizmaksai, ko papildus ietekmē arī skaidras naudas inkasācijas pakalpojuma cenu kāpums, investīcijas drošības jautājumu risināšanā, nepieciešamais darba samaksas pieaugums pensiju un pabalstu piegādē iesaistītajiem darbiniekiem, kā arī paredzamā degvielas cenu palielināšanās, ko noteiktu akcīzes nodokļa pieaugums no 2020.gada,» uzsver Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns.

Pensijas, pabalsta vai atlīdzības saņēmēju skaits, kas izvēlas piegādi dzīvesvietā, ik gadu strauji mazinās, tādējādi būtiski ietekmējot pakalpojuma pašizmaksu. Piemēram, 2013.gadā šādā veidā pensiju dzīvesvietā piegādāja 127 000 klientu mēnesī, 2018.gadā – 85 000 klientu, bet 2019.gada pirmajos mēnešos – tikai 79 000 klientu. 2018.gadā piegādāto pensiju skaits dzīvesvietā ik mēnesi samazinājās par vidēji 785 vienībām, bet 2019.gada septiņos mēnešos – vidēji par 650 vienībām. Tādējādi šā pakalpojuma turpmāka piedāvāšana par zemāku cenu uzņēmumam radītu pat zaudējumus.

Latvijas Pasts darījis visu iespējamo, lai maksimāli efektivizētu skaidras naudas apstrādi, no 2018.gadā šo procesu nododot ārpakalpojumā, kā arī pārskatot darba slodzes un ieviešot automatizētu risinājumu skaidras naudas pārsūtīšanā. Tomēr ar šiem pasākumiem nav iespējams kompensēt reālo pakalpojuma izmaksu pieaugumu.

Latvijas Pastā strādā ap 1300 pastnieku – šīs amata grupas vidējā darba samaksa kopš 2018.gada palielinājusies par 15,5%, un plānots, ka šis pieaugums pakāpeniski turpināsies. Savukārt skaidras naudas inkasācijas pakalpojumi, ko Latvijas Pastam nodrošina ārējie komersanti, 2018.gadā sadārdzinājās par 27%, bet to prognozējamais cenas kāpums būs vēl par 45%.

Izmaksas par pensijas, pabalsta vai atlīdzības piegādi mājās sedz šo maksājumu saņēmēji, VSAA ieturot attiecīgo summu un pārskaitot Latvijas Pastam. Vidēji mēnesī VSAA pakalpojumus ar piegādi dzīvesvietā 2019.gadā saņem 79 000 klientu jeb 14% no visiem pensiju saņēmējiem.

Igaunijā pensiju un pabalstu piegādes pakalpojuma maksa dzīvesvietā ir noteikta 8,10 eiro apmērā, savukārt Lietuvā pensiju piegāde mājās ar pasta starpniecību tiek nodrošināta tikai cilvēkiem ar invaliditāti un personām, kuru dzīvesvietas apkārtnē nav iespēju izņemt skaidru naudu, kā arī personām, kas pārsniegušas 80 gadu vecumu vai kam līgums par pensijas/pabalsta piegādi dzīvesvietā noslēgts laika periodā līdz 2009.gadam.