Lai gan Valsts ieņēmumu dienests (VID) šobrīd veic aktīvas darbības, lai sakārtotu taksometru pakalpojumu nozari un sekmētu ātrāku jaunajām prasībām atbilstošu taksometru skaitītāju nomaiņu, joprojām lielākā daļa taksometru skaitītāju nav nomainīti pret jaunajām prasībām atbilstošiem.

VID datu bāzē ir kopumā reģistrēti aptuveni 2,3 tūkst. taksometru skaitītāji, no kuriem uz šā gada decembra beigām atbilstoši jaunajām prasībām reģistrēts - 561 taksometru skaitītājs, DB uzzināja VID. Tā pārstāve Evita Teice-Mamaja norāda, ka VID 10 dienu laikā taksometru pakalpojumu sniedzējiem ir nosūtījis 212 vēstules par informācijas sniegšanu saistībā ar uzstādītā taksometra skaitītāja lietošanu un nomaiņu. Ja taksometra skaitītāja lietotājs neatsaucās VID uzaicinājumam un neveic skaitītāja nomaiņu, VID uzsāk administratīvo lietvedību.

«No saņemtajām atbildēm ir secināms, ka vairāki komersanti jau savu darbību ir pārtraukuši, bet taksometra skaitītājs nav noņemts no uzskaites. Lai sakārtotu taksometru pakalpojumu sniedzēju nozari un lietotāji taksometros uzstādītu un lietotu tikai skaitītājus, kuri ir saņēmuši atbilstības apliecinājumu un ir reģistrēti, VID ir uzsācis sadarbību ar Rīgas domes Satiksmes departamentu un vairākām pašvaldībām,» norāda E. Teice-Mamaja.

Rīgas domes Satiksmes departamentā DB  uzzināja, ka šobrīd vēl nav uzsāktas pārbaudes taksometriem saistībā ar skaitītāju atbilstību jaunajām prasībām, jo departaments ir vērsies VID ar jautājumu vai taksometra skaitītāja modeļa versija MICROTAX-06 MTC-06 LE6MEUD85 ir vienīgais taksometru skaitītāja modelis (modeļa versija), kurš atbilst normatīvo aktu prasībām un kuru drīkst izmantot vieglo taksometru pārvadījumos. Šāds jautājums esot radies, jo Ministru kabineta 2005.gada 17.maija noteikumu par pasažieru pārvadāšanu ar vieglajiem taksometriem prasības nosaka, nevis konkrētu skaitītāja versiju, bet priekšnosacījumu, ka tam jābūt verificētam. Līdz ar to pārbaudes tiks uzsāktas pēc pilnīgas informācijas saņemšanas un izvērtēšanas.

Tomēr taksometru nozares pārstāvji jaunās prasības nevērtē viennozīmīgi. Taksometru kompānijas Baltic Taxi pārstāvis Jānis Naglis uzver, ka valsts, mēģinot apkarot ēnu ekonomiku, bet neieklausoties taksometru nozares uzņēmumu viedoklī, ir panākusi tieši pretēju efektu. «Līdz šā gada 1. jūlijam taksometru skaitītājiem Baltic Taxi un, cerams, arī pārējie nozares spēlētāji, veica atbilstības pārbaudi. Pārbaudes mērķis – skaitītājam jāatbilst Ministru kabineta prasībām. Septembra vidū VID apstiprināja MICROTAX 06 MCT-06 LE6MEUD85 skaitītāju kā derīgu izmantošanai taksometros. Līdz tam MICROTAX skaitītājus bez patreizējā pakalpojuma sniedzēja realizēja vēl viens uzņēmums. Tagad šim uzņēmumam nez kāpēc šīs tiesības tikušas liegtas,» atzīmē J. Naglis

Viņš arī piebilst, ka faktiski valsts institūcijas šobrīd  tirgū ir radījušas mākslīgu monopolu. Uzņēmumiem, kas nodarbojās ar taksometra pakalpojumiem tika nosūtīta informatīva vēstule no VID, vēstulē norādīts, ka noteiktā termiņā jānomaina vai nu skaitītāji, vai arī skaitītājā uzstādītā programmatūra un šīs darbības veic tikai viens VID atzīts komersants. Pēc J. Nagļa domām, monopola situācijā nevar veidoties veselīga konkurence, turklāt, nākamgad ceļoties visām izmaksām, tai skaitā nodokļu maksājumiem, degvielas cenām, situācija tikai pasliktināsies. Neesot saprotama valsts institūciju rīcība, tai skaitā pats lēmums par skaitītājiem – 21. gadsimtā, attīstoties kopbraukšanas pakalpojumam, modernām tehnoloģijām, nozarei būtu jānodrošina kvalitatīvas attīstības apstākļi un godīga konkurence, nevis šobrīd radītie sarežģījumi un bezjēdzīgās papildu izmaksas, kas nozares spēlētājus dzen atpakaļ ēnu ekonomikā.

Arī AS Rīgas taksometru parks (RTP) valdes priekšsēdētājs Kaspars Muižnieks norāda, ka septembrī taksometru skaitītājs HALE Electronics Microtax 06 saņēma VID atbilstības apliecinājumu un tika reģistrēts VID publiskojamajā datu bāzē. No šī datuma komersantiem tika dots mēnesis laika, lai samainītu taksometru skaitītāju pret atbilstošu likuma normām.

«RTP ir vienīgā kompānija Latvijā, kuras lietojumā-īpašumā ir vairāk par 100 automašīnām. Tādejādi uz mums attiecās iepriekš minēto noteikumu cits punkts par pagarinātu laiku skaitītāju maiņai. Godīgi sakot šo noteikumu izpilde tik īsā laika posmā ir teju neiespējamā misija gan laika, gan finanšu apsvērumu dēļ. Tiesa gan te jāpiebilst, ka par šo noteikumu esamību taksometru kompānijas bija informētas jau sen, tikai neviens neticēja faktam, ka kādam taksometru skaitītāju ražotājam izdosies saņemt VID atbilstības novērtējumu. Neskatoties uz to, ka esam šīs taksometru skaitītāju markas un modeļa izseni lietotāji, lai atbilstu Ministru kabineta noteikumiem mums nācās visiem skaitītājiem uzstādīt atbilstošo programmatūru un tos atkārtoti verificēt. Tā bija otrā reize gadā, lai gan skaitītājs jāverificē vienu reizi gadā. Paldies apkalpojošām servisa iestādēm, kuras izrādīja pretīmnākšanu un sapratni, dodot iespēju veikt padarīto darbu apmaksu ar atlikto termiņu. Programmas versija no iepriekšējās atķirās ar ļoti nelielām niansēm,» atzīmē K. Muižnieks. Viņš arī piebilst, ka visi VID datu bāzē reģistrētie uzņēmuma skaitītāji atbilst jaunajām prasībām.