Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas elektrisko skrejriteņu uzņēmuma «CityBee Latvija» vadītāja Egija Gailuma. 

Viens no tā iemesliem varētu būt jauniešu ietekmēšanās no ārvalstīs uzņemtajiem video, kas mudina viņus rīkoties līdzīgi. «Par katru šādu gadījumu tiek ziņots policijai, kā arī esam uzsākuši sadarbību ar apsardzes uzņēmumu, kas palīdz uzturēt kārtību un atgūt nozagtos elektriskos skrejriteņus,» teic E. Gailuma.  

«CityBee Latvija» vadītāja atzīst, ka šobrīd katru trešo dienu tiek konstatēts kāds vandālisma gadījums. Visbiežāk tie tikuši ar spēku sadauzīti pret trotuāru vai koku, kā arī uzlikti grūti aizsniedzamās vietās, piemēram, iekarināti koku zaros. «Mūsu komandai ir izaicinājumiem pilnas dienas. Cilvēkiem būtu jāsaprot, ka vandālisms ir administratīvi sodāma rīcība,» akcentē E. Gailuma. 

Vienlaikus ar elektriskajiem skrejriteņiem saistīto zādzību vai vandālisma gadījumu īpatsvars īpaši neatšķiras no kaimiņvalstīm Igaunijas un Lietuvas. Taču tas esot salīdzinoši zemāks nekā Rietumeiropā, iespējams, tāpēc, ka šeit tas vēl ir samērā jauns pakalpojums. 

Problēmas rada arī neparedzētās vietās pamesti skrejriteņi. «99% gadījumu vainīgie ir jaunieši līdz 18 gadiem, kurus, ja mēs pieķeram, bloķējam lietošanu, jo aplikāciju drīkst lietot tikai no 18 gadiem. Pieaugušie elektriskos skrejriteņus atstāj pārdomāti un tā, lai tie netraucē citiem,» skaidro E.Gailuma.Elektrisko skrejriteņu noma ir iespējama tikai dienas laikā, jo tos nepieciešams uzlādēt. Uzlāde aizņem sešas stundas, un skrejriteņi nomai pieejami no plkst.6 rītā līdz pusnaktij. Šogad «CityBee Latvija» neplāno mainīt darbalaiku. Tā kā vandālisms ir izteiktāks tieši vēlajās vakara stundās, tas ir papildu iemesls, lai pieturētos pie tagadējā darbalaika.

Kā citu izaicinājumu uzņēmēja min elektrisko skrejriteņu lietošanas regulējuma sakārtošanu valsts līmenī. Tieši no šiem noteikumiem būs atkarīgs, vai skrejriteņi kļūs ērtāki nomai.

Ārzemnieki skrejriteņus aktīvi izmanto, lai apskatītu pilsētu – tas ir kļuvis par ieradumu. «CityBee Latvija» jūlijā organizētajās meistarklasēs atsaucību izrādīja arī seniori. «Elektriskie skrejriteņi ir jauna lieta Latvijai, bet pakāpeniski tā kļūst ļoti populāra. Tomēr lietotāju skaits būtu vēl jāaudzē,» secina E.Gailuma.

Vadītāja arī atstāsta notikumu, kad kāds centās pārdot nozagtu elektrisko skrejriteni. «Kopā ar Valsts policiju veicām «operāciju», kuras rezultātā zaglis tika aizturēts pārdošanas mēģinājuma brīdī. Kopā ar apsardzes kompāniju «Koblenz» esam atguvuši daļu skrejriteņu. Jāņem vērā, ka visi skrejriteņi ir speciāli aprīkoti ar izsekošanas ierīcēm, tāpēc tos var salīdzinoši vienkārši atrast,» norāda E.Gailuma.