
Lietuvas galvaspilsētas Viļņas sabiedriskā transporta tīklu papildinās sabiedriskais ūdenstransports jeb elektriskie kuteri, kuriem doti pilsētas iedzīvotāju balsojumā izvēlēti nosaukumi – Rytas (Rīts), Lašisa (Lasis), Geležinis vilkas (Dzelzs vilks) un Smilga, kas sasaucas ar Viļņas folkloru, saikni ar dabu un Neres upes ekosistēmu.
Elektriskos kuterus ir projektējis Nīderlandes uzņēmums Navala Architects, savukārt izstrādājis Latvijas ražotājs Glacier Yachts Shipyard.
Tā kā gandrīz 60 % Viļņas ir zaļā zona, pilsēta šogad ieguvusi Eiropas Zaļās galvaspilsētas 2025 statusu un iekļuvusi urbāno ekotūristu galamērķu sarakstā. Šis statuss apliecina pilsētas apņemšanos veicināt ilgtspējību, zaļās inovācijas un pilsētas elastību virzībā uz zaļāku nākotni. Elektriskā ūdenstransporta ieviešana ir daļa no plašākas stratēģijas, kas paredz emisiju samazināšanu, videi draudzīgas mobilitātes ieviešanu un pilsētas iedzīvotāju un viesu labklājības veicināšanu. Jauno kuteru jumts, kas nosedz 80 % no visas platības, būs noklāts ar saules paneļu sistēmu, kā rezultātā tie būs energoefektīvi.
“Neres upe vienmēr ir bijusi pilsētas attīstības artērija, tāpēc šodien tās krastos atrodas nozīmīgas atpūtas zonas, biznesa centri un dzīvojamie rajoni. Mēs vēlamies, lai savienojums starp tiem būtu pēc iespējas ērtāks un ilgtspējīgāks. Elektriskie pasažieru kuteri ir projektēti ar nelielu iegrimi un ir pilnībā elektriski darbināmi. Savukārt piestātnes izveidotas kā neatkarīgi peldoši objekti, kas ļaus saglabāt upes dabisko plūdumu. Mēs ceram, ka šie kuteri kļūs par neatņemamu pilsētas simbolu un ierastu pārvietošanās veidu pilsētas iedzīvotājiem un viesiem,” saka Viļņas mērs Valds Benkunsks.
“Bija gods uzņemties šādu izaicinājumu radīt tik unikālu un inovatīvu kuteri tik īsā periodā, kas kursēs pa Neres upi. Īstens komandas darbs un profesionālisms šo darbu procesu padarīja vieglu un baudāmu. Esam priecīgi turpināt strādāt pie šī projekta, lai jau drīzumā nodotu Viļnas iedzīvotājiem otro kuteri ar nosaukumu Lasis. Redzu šo sadarbību kā dāvanu un vēl vienu iespēju Viļnas iedzīvotājiem kā pavadīt savu brīvo laiku,” stāsta uzņēmuma Glacier Yachts Shipyard vadītājs Igors Mitrofanovs.
Pasažieru kuteri ļaus pilsētas iedzīvotājiem un viesiem palūkoties uz pilsētu no pavisam cita skatpunkta. To maršrutā paredzētas piecas pieturas: Karaļa Mindauga tilts (Karaliaus Mindaugo tiltas), Zaļais tilts (Žaliasis tiltas), Baltais tilts (Baltasis tiltas), Žverinas tilts (Žvėryno tiltas) un Biznesa Trijstūris (Verslo trikampis). Šīs pieturas savieno Viļņas centra nozīmīgus dzīvojamos rajonus, biznesa centrus un atpūtas vietas.
Lai norēķinātos par braucienu, pilsētas iedzīvotāji un viesi varēs izmantot Viļņas biļešu kartes. Biļetes varēs iegādāties arī JUDU sabiedriskā transporta tīmekļvietnē, kā arī lietotnēs m.Ticker un Trafi. 90 minūšu biļete iepriekšpārdošanā maksās 3 eiro, bet, pērkot uz vietas, – 4 eiro.
Nīderlandes uzņēmuma Navala Architects projektētie katamarāna tipa alumīnija kuteri ir lieliski piemēroti seklām vietām nelielās iegrimes dēļ, kā arī ir labi manevrējami un izturīgi. Katrā kuterī būs 32 sēdvietas, kā arī īpaši paredzētas vietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pasažieri kuteros varēs novietot savus velosipēdus, izmantot bezvadu internetu un digitālajos ekrānos iepazīties ar noderīgu informāciju par Viļņas apceļošanu.