No Plimutas ostas Lielbritānijā divu gadu pasaules okeāna apceļošanā dodas zinātnisko pētījumu ekspedīcija, kurā piedalās arī pārstāve no Latvijas. Ekspedīcijas mērķis ir pētīt okeāna plastmasas piesārņojumu, tā cēloņus un meklēt risinājumus.

Šajā ekspedīcijā iespēja piedalīties ir arī Latvijas pārstāvei – Nitai Jirgensonei, pievienojoties vienam no brauciena posmiem, un trīs nedēļu laikā šķērsojot Atlantijas okeāna ziemeļu daļu.

Kopumā ekspedīcijā no visas pasaules piedalīsies 300 sievietes, kuras divu gadu laikā 30 dažādos ceļojuma posmos ar jahtu nobrauks vairāk nekā 38 000 jūras jūdžu, pētot mikroplastmasu un toksīnus okeānā, jūrās, piekrastē. Papildus zinātniskajam izpētes darbam ekspedīcijas mērķis ir popularizēt sieviešu dalību STEM (zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātnes un matemātikas) jomas projektos, pētniecībā, burāšanā, iesaistīšanos risinājumu izstrādē un lēmumu pieņemšanā.

Par vides piesārņotību ar plastmasu un mikroplastmasu Latvijas ūdeņos arvien biežāk runā zinātnieki un vides aktīvisti, tomēr kopumā sabiedrībā izpratne un atbalsts plastmasas izstrādājumu lietošanas ierobežošanai ir zems. Tikai rādot un skaidrojot iedzīvotājiem, ražotājiem, lēmumu pieņēmējiem reālo situāciju, kādā ir pasaules okeāns un piekrastes, kādu ietekmi tas atstāj uz dzīvajiem organismiem, tostarp cilvēku, var mēģināt ietekmēt kopēju sabiedrības izpratni un iesaistīšanos plastmasas patēriņa samazināšanā.

Ekspedīcija ir veidota kā daudzveidīga, multidisciplināra komanda, iesaistot visdažādāko valstu un nodarbošanās pārstāves, lai, saliekot kopā dažādas pieredzes, prasmes un tradīcijas risinātu plastmasas piesārņojuma problēmu no visiem aspektiem.

«Runas par plastmasas piesārņojumu un tā ietekmi uz mūsu veselību lielai daļai iedzīvotāju ir kaut kas līdz galam īsti nesaprotams un personīgi uz sevi tas netiek attiecināts. Diemžēl mikroplastmasa, kas nav nekas cits kā pavisam sīki plastmasa gabaliņi, kuros sabirzt mūsu maisiņi, plastmasas pudeles, dažādie iepakojumi - ir mums visapkārt, mēs tos apēdam, iedzeram un ieelpojam vai ieberzējam ādā,» skaidrodama savu dalību šajā pētniecības projektā uzsver Nita Jirgensone.

N. Jirgensone arī informē, ka ekspedīcijas laikā ir plānots meklēt atbildes uz tādiem jautājumiem kā - ko ikviens praktiski var darīt, lai samazinātu plastmasas izmantošanu ikdienā, ko mums kā sabiedrībai ir jāprasa no ražotājiem un kādi būtiski lēmumi ir jāpieņem valstiskā līmenī. Ekspedīcijas dalībniekiem būs arī iespējas pētīt un eksperimentēt ar plastmasu, apmainīties ar zināšanām, tikties ar nozares speciālistiem un piekrastes iedzīvotājiem un uzzināt viņu pieredzes stāstus.

Nita Jirgensone ir socioloģe, kura vairāk nekā 20 gadus strādājusi sabiedriskās domas un tirgus izpētes jomā.

Ekspedīciju sponsorē privātas organizācijas un uzņēmumi, tai skaitā zelta sponsori: «Travel Edge», «TOMRA», «Red Ensign Group» un sudraba sponsori «11th Hour Racing», advokātu birojs «Slaughter and May». Dažus posmus sponsorē «Rothy’s», «Copernicus Marine Service» un «Packd Lunch». Ar tehnoloģisko un zinātnisko atbalstu ekspedīciju nodrošinās Plimutas universitāte (University of Plymouth), Džordžijas universitāte (University of Georgia), Mercator Ocean international; «Perkin Elmer», «SAP» kā arī citi sponsori, kas nodrošinās ar ekspedīcijā nepieciešamo aprīkojumu.