Piedāvājot deviņus principus efektīvas un caurspīdīgas depozīta sistēmas iepakojumam izveidei Latvijā, mazumtirdzniecības tīkls Maxima Latvija aicina pārvērtēt depozīta sistēmas likumprojektu, kuru trešajā lasījumā Saeima skatīs septembrī.

«Latvijai būs jāsasniedz tie vides mērķi, kurus mēs kā Eiropas Savienības dalībvalsts esam apņēmušies pildīt no 2025. gada. Šobrīd ir politiska izšķiršanās, ka sistēma ir vajadzīga, tomēr Maxima Latvija diskusijā kā iniciators iesaistās, lai aizstāvētu patērētāju intereses, kas sakrīt ar tirgotāju interesēm. Mūsu definētie deviņi principi efektīvas un caurspīdīgas iepakojuma depozītu sistēmas izveidei Latvijā ir solis atklātas diskusijas virzienā, lai visi spēlētāji tirgū skaidri deklarētu savus nodomus,» Dienas Biznesam sacīja mazumtirdzniecības tīkla Maxima Latvija valdes loceklis Jānis Vanags.

Atbalsta tirgotāji

Pagaidām politiskā izšķiršanās ir par to, ka depozītam tiek paredzēti trīs tipu iepakojumi – stikls, skārdenes un PET pudeles. Maxima Latvija piedāvā jaunu pieeju sarunām par likuma veidošanas iniciatīvu.

«Uz sarunām esam aicinājuši ražotājus, atkritumu apsaimniekotājus un citus iesaistītos. Mēs piedāvājām spēlēt atklātu spēli, deklarēt savus principus šajā sistēmā. Uzrakstīt skaidri, kas ir tās lietas, par ko katrs cīnās, ko vēlas sasniegt. Lai šīs vēlmes ir caurspīdīgas un redzamas visiem. Skaidrus, uz papīra rakstītus nodomus no citiem partneriem sākotnēji nesagaidījām, tādēļ pirmie deklarējām to, kas mums kā tirgotājiem ir svarīgi. Maxima Latvija ir definējusi deviņus depozītu sistēmas principus, un ceru, ka jau tuvākajās nedēļās gan ražotāji, gan atkritumu apsaimniekotāji izteiksies, kuram no šiem principiem viņi piekrīt, kuram – nepiekrīt. Tad arī viss taps skaidrs. Viss ir vienkārši – ir zināms, ka visiem ir savas intereses, bet, ja gribam caurspīdīgu un saprotamu procesu, tad šīs intereses ir jādeklarē,» Maxima Latvija iniciatīvu skaidroja J. Vanags.

Uzņēmums principus deklarēja jūlija sākumā, un to jau atbalstījuši vairāki lieli tirgotāji, piemēram, IKEA, Kurši, Depo, Sky, Mego un citi. Tāds atbalsts nozīmē, ka principi raksturo kopēju tirgotāju viedokli. J. Vanags ir pārliecināts, ka līdz brīdim, kad likums tiks skatīts trešajā lasījumā Saeimā, Maxima Latvija deklarētos principus būs atbalstījuši daudz vairāk tirgotāju. Uzņēmums ir to iniciators un sastādītājs, bet tie ir rakstīti ar kopēju ideju un domu aizstāvēt tirgotāju un patērētāju intereses Latvijā.

Sarunās nesadzirdēti

«Grozi kā gribi, tirgotājiem nav izdevīgi, ka pircēju nauda tiek iesaldēta. Mums ir izdevīgi, ka pircēji pērk preces, nevis burtiski iesaldē naudu iepakojumā, domājot, ka tas ir ieguvējs. Par šādu sistēmu kopumā samaksās tieši patērētājs, līdzīgi kā tika apmaksātas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) vai citas sistēmas, kas teorētiski nodrošina zaļāku dzīvesveidu. Veikala klients ir galapatērētājs, kas maksā par preci, kuras cenā viss ir iekļauts. Tirgotāju interesēs ir nepalielināt vai pēc iespējas mazāk palielināt preču cenu, ja rodas šādas jaunas sistēmas, kas it kā dod pievienoto vērtību. Tas ir iemesls, kādēļ tik aktīvi iesaistāmies diskusijā. Mēs uzskatām, ka, veidojot likumu, kas septembrī Saeimā tiks izskatīts jau trešajā lasījumā, tirgotāju, līdz ar to arī patērētāju viedoklis nav sadzirdēts, un tādēļ Maxima nāk klajā ar savu iniciatīvu un aicina pievienoties tai visus, kuri piekrīt mūsu definētajiem principiem depozīta sistēmas veidošanai,» uzsvēra J. Vanags.


Visu rakstu lasiet 31. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.