Valsts mežu apsaimniekotāja valsts a/s Latvijas valsts meži   peļņa 2022. gada deviņos mēnešos pirms nodokļu nomaksas sasniedza 186,4 miljonus eiro, kas ir par 87,7 milj. eiro vairāk, salīdzinot ar tādu pašu laika periodu pērn.

A/s Latvijas valsts meži” (LVM)  skaidro, ka to galvenokārt ietekmējusi par 24,36 EUR/m3 jeb 47% augstāka vidējā apaļkoksnes sortimentu pārdošanas cena meža nozarē. 

«Uzņēmums ir ne vien sasniedzis augstus peļņas rādītājus, bet arī spējis ievērojami palielināt enerģētiskās šķeldas piegādes apjomus Latvijas siltuma ražošanas uzņēmumiem.  Tāpat pozitīvi vērtējams šajā periodā piegādātais augstais minerālo materiālu apjoms ceļu būvētājiem, īstenojot nozīmīgus valsts infrastruktūras objektus. Tomēr turpmākajā periodā iezīmējas arī vairāki būtiski izaicinājumi – arvien asāk izjūtam kvalitatīvu mežizstrādes pakalpojumu sniedzēju trūkumu, jo īpaši meža kopšanas darbos, savukārt globālās ekonomikas bremzēšanās neapšaubāmi ietekmēs arī koksnes tirgu,» situāciju skaidroja LVM padomes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

Vairāki izaicinājumi

Pārskata periodā Latvijas koksnes pārstrādes uzņēmumiem tika piegādāti 4,86 miljoni m3 apaļkoksnes sortimentu. Šī gada deviņos mēnešos uzņēmums saskāries ar vairākiem izaicinājumiem, kas ietekmē koksnes apjomu piegādes. Būtiskākie no tiem: mainīgie laika apstākļi 2022. gada pirmajā pusē un strauji pieaugošais mežizstrādes un transporta pakalpojumu pieprasījums no privāto mežu īpašnieku puses, kas šo pakalpojumu tirgū radījis deficītu. Darbaspēka trūkuma, kā arī strauji pieaugušo degvielas un citu pakalpojumu cenu kāpuma dēļ šī gada deviņos mēnešos koksnes sortimentu ražošanas izmaksu summa ir par 18,3 miljoniem lielāka nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Daļai pakalpojumu sniedzēju šogad ir bijušas grūtības piesaistīt meža mašīnu operatorus, kas attiecīgi ietekmēja arī darba ražīguma rādītājus, norādīts uzņēmuma informācijā.

Pārdod vairāk

2022. gada deviņos mēnešos pārdota šķelda 468,8 tūkstošu megavatstundu apjomā. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu ir izdevies piegādāt LVM  klientiem par 86,3 tūkstošiem megavatstundu lielāku apjomu. Deviņos mēnešos LVM realizējusi 1,13 miljonus kubikmetru minerālo materiālu un to maisījumu, tai skaitā 1,08 miljonus kubikmetru ārējiem klientiem, kas ir par 516,2 tūkstošiem kubikmetru vairāk nekā šajā pašā periodā gadu iepriekš. Uzņēmuma piedāvātie materiāli tiek izmantoti ceļu būvniecībā Latvijā, tai skaitā arī vienā no šī brīža vērienīgākajiem būvniecības objektiem – Ķekavas apvedceļa būvniecībā.

Turpinās investīciju projekts “Mežvidu kokaudzētavas izveide”, kas ļaus palielināt LVM kokaudzētavās izaudzēto koku stādu daudzumu, 2025. gadā sasniedzot 68,2 miljonus stādu gadā, , norādīts uzņēmuma informācijā.

Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk novērtē iespēju doties dabā, lai baudītu atpūtu svaigā gaisā. LVM uztur 295 bezmaksas atpūtas vietas, kur labiekārtotas piknika vietas ar galdu un soliem, izveidotas koka laipas un skatu torņi, kas uzlabo atpūtas kvalitāti un pieejamību visiem interesentiem. Tāpat apmeklētāji novērtē plašās atpūtas iespējas arī LVM uzturētajos maksas objektos – ģimeņu iecienīto Latvijas valsts mežu dabas parku Tērvetē līdz septembra beigām kopumā apmeklējuši 136,4 tūkstoši cilvēku, bet jau 20. oktobrī tika sagaidīts parka 150 000. apmeklētājs.