Pieaugot apaļkoka realizācijas apjomam, Laskana–mežs būtiski kāpina apgrozījumu.

Liepājā reģistrētā SIA Laskana-mežs ar 17,41 miljona eiro lielu apgrozījumu 2017. gadā iekļuvusi Latvijas desmit lielāko mežu īpašnieku vidū. Pērn apgrozījums teju divkāršojies. Pirms diviem gadiem uzņēmums pievērsās pilna meža apsaimniekošanas cikla nodrošināšanai, sākot pārstrādāt šķeldu. Tas un labās kokmateriālu cenas arī ir iemesls, kādēļ apgrozījumu izdevies tik strauji kāpināt, skaidro uzņēmuma Mežsaimniecības daļas vadītājs Dainis Ozols.

Laskana-mežs ir Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas SIA Laskana meitasuzņēmums. Tas nodarbojas ar mežsaimniecību – mežizstrādi, īpašumu, cirsmu pirkšanu, mežu apsaimniekošanu, kokmateriālu sagatavošanu, šķeldas ražošanu un eksportu. Augstvērtīgā produkcija tiek realizēta vietējā tirgū, mazvērtīgāks sortiments caur ostām Liepājā, Rīgā, Mērsragā un Rojā nonāk ārvalstīs. 

Apaļkoku un šķeldas apjoms ir tik liels, ka nepieciešams izmantot arī mazās ostas, lai visu uzglabātu, tās izmanto arī loģistikas dēļ, piebilst D. Ozols. Pērn labvēlīgās tirgus situācijas dēļ par 158 tūkst.kubikmetru – palielinājās koksnes realizācijas apjoms, pārsniedzot 500 tūkst. atzīmi (kopā ar parternu piegādāto ostās). Gadu iepriekš Laskana-mežs izstrādāja vairāk nekā 350 tūkst. kubikmetru koksnes. «Pieaugums veidojās arī visā nozarē kopumā. Mazvērtīgā sortimenta cena bija ļoti laba, un meža īpašniekiem bija izdevīgi veikt krājas kopšanas cirti, no kuras iespējams iegūt mazvērtīgāku koksni. Atņemot darba un transporta izmaksas, saimniekam ekonomiskais labums bija lielāks nekā citus gadus,» skaidro D. Ozols. «Tādēļ arī bija novērojams, ka mežs intensīvi tiek kopts.» Uzņēmuma desmit lielāko realizācijas klientu vidū pēdējos gados stabili ir māteskompānija Laskana, kā arī Kurekss, Latvijas Finieris, Pata un citi.

Šā gada pirmajā ceturksnī vērojama cenu lejupslīde. 2018. gada beigās skujkoku papīrmalka maksāja virs 60–65 eiro kubikmetrā, tagad – vien aptuveni 45 eiro. Uzņēmumā norāda – tas ir ikgadējs cikls un skaidrojams ar pavasara atnākšanu, kad mežizstrādē iestājas miera periods.

Iemesli ir vairāki. 1. aprīlī sākas putnu ligzdošanas periods, kad daudzās platībās saimnieciskā darbība jāpārtrauc līdz pat 30. jūnijam, kad tas beidzas. Savu ietekmi atstāj sulu laiks. «Tagad nebūtu gudri zāģēt labu bērzu, no kura iespējams iegūt augstvērtīgāko no bērza sortimentiem – finierklučus,» skaidro D. Ozols. «Kokam sākusies sulu cirkulācija. Tādu nozāģējot, saražojot sortimentu, saules ietekmē notiks plaisāšana. Līdz ar to koksne zaudēs klasi, un tas ietekmēs cenu.»

Visu rakstu lasiet 10. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!