Pārtikas pārstrādes un iepakojumu risinājumu uzņēmums Tetra Pak ir uzsācis ieviest kartona iepakojumu atgriešanas sistēmu, pirmo iepakojumu nodošanas iekārtu uzstādot Tallinas Ülemiste tirdzniecības centrā. 

Iekārta ļauj patērētājiem nodot kartona iepakojumus efektīvai pārstrādei līdzās jau ierastajai citu iepakojumu pārstrādes apritei.
Iepakojuma materiālu savākšana un pārstrāde ir izšķiroša, lai ieviestu aprites ekonomiku ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni. Tāpēc Tetra Pak uzsāk kartona atgriešanas un pārstrādes pilotprojektu Igaunijā, kur sadarbībā ar tehnoloģiju piegādātāju RVM Systems kartona iepakojums tiek integrēts esošajā savākšanas sistēmā. 

Kartona iepakojumu savākšanas automāts darbojas kā standarta iepakojuma  pieņemšanas automāts. Patērētāji tiek aicināti nodot tukšas un nesaplacinātas pārtikas un dzērienu kastītes, ko iekārta sašķiro kā materiālu turpmākai pārstrādei. Tiek pieņemti visa veida kartona iepakojumi neatkarīgi no ražotāja, formas, izmēra vai produkta.

“Pārstrādātiem izlietotajiem kartona iepakojumiem ir liela vērtība. Papīrs ir atjaunojams materiāls un tāpēc – ļoti vērtīgs, jo to var atkārtoti izmantot vairākas reizes. Šis process ļauj pārstrādāt arī citas iepakojuma sastāvdaļas. Pēc pārstrādes kartona iepakojumus var pārvērst kartona kastēs vai salvetēs, savukārt ne-papīra daļas var pārstrādāt citos produktos. Uzņēmums vērtēs, cik lielā mērā šāds iepakojumu savākšanas risinājums varētu palielināt kartona savākšanu pārstrādei Baltijā,” stāsta Maija Baumane, Tetra Pak valdes locekle un Baltijas vadītāja.

Jaunā koncepta iekšējais izmēģinājums tika veikts uzņēmuma Ziemeļeiropas galvenajā mītnē Lundā, Zviedrijā, kur rezultāti bija ļoti iepriecinoši. Trīs mēnešu pilotprojekta laikā Tetra Pak darbinieki veiksmīgi nodeva pārstrādē vairāk nekā 30 000 kartona iepakojumus.

RVM Systems rīkotājdirektors Tarmo Koreiniks atzīst: “Reversās tirdzniecības sistēmas ir pierādījušas sevi kā efektīvu veidu iepakojuma materiālu savākšanai pārstrādei lielos apjomos. Bet, kad runa ir par kartona iepakojumiem, vēl tik daudz kas nav izpētīts. Kartona iepakojumu atsevišķa savākšana ir būtiska daļa pārejā uz aprites ekonomiku ar zemu oglekļa dioksīda emisiju, jo tā palielina otrreizējai pārstrādei pieejamo materiālu apjomu un kvalitāti.”

Atkarībā no rezultātiem Tallinā Tetra Pak izvērtēs, cik lielā mērā un kur šāda veida risinājums varētu veicināt kartona iepakojumu savākšanas palielināšanu.

“Mēs neatlaidīgi pētām, kā Igaunijā un citās Eiropas valstīs varētu vēl vairāk palielināt kartona savākšanu un pārstrādi. Pilotprojekts ir tikai viens no soļiem Tetra Pak redzējumā par visu dzērienu iepakojumu savākšanu un pārstrādi, lai nākotnē 0% dzērienu iepakojumu pārvērstos pakaišos vai tiktu nosūtīti uz atkritumu poligoniem. Mēs turpināsim sadarboties ar partneriem, lai visā pasaulē veidotu lielāku pārstrādes jaudu,” norāda Baumane.

Iepakojumu ražotājs SIA "Tetra Pak" 2020.gadā apgrozīja 20,732 miljonus eiro, kas ir par 16,5% mazāk, salīdzinot ar 2019.gadu, bet uzņēmuma peļņa 2020.gadā bija 559 550 eiro, kas ir par 6,1% vairāk nekā gadu iepriekš.

Uzņēmums "Tetra Pak" pilnībā pieder Šveicē reģistrētajam uzņēmumam "Tetra Laval International SA".