Mūsdienās daudzi uzņēmēji sastopas ar apgrozāmo līdzekļu aprites problēmām ikdienas darbā. Dažkārt rodas situācija, kad rēķins jāapmaksā jau šodien, bet finansiālās iespējas to izdarīt būs tikai pēc pāris nedēļām, jo sadarbības partneris, kuram izrakstīts rēķins par sniegtajiem pakalpojumiem/precēm to apmaksās pēc, piemēram, 60 dienām.

 Tāpat ir situācijas, kad plānots lielāks iepirkums, bet nepieciešamais finansējuma apmērs ir nepietiekošs, lai to veiktu. Bet citkārt uzņēmējiem ir mērķis iegādāties transporta līdzekļus vai nekustamo īpašumu uzņēmuma izaugsmei. 

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) un finanšu salīdzināšanas platformas Altero.lv rīkotais vebinārs atklāj, kādas ir uzņēmēju iespējas piesaistīt finansējumu un kādi ir nosacījumi starp alternatīvajiem finansētājiem.

“Mums ir svarīgi uzņēmējus iepazīstināt ar iespējām viņu uzņēmumu attīstībai. Risinājumu varam rast jebkurā situācijā, kad ir nepieciešams papildu finansējums, sākot no uzņēmējdarbības uzsākšanas līdz pat lieliem uzņēmumiem, kam ir nepieciešams piesaistīt investīcijas. Kopā Baltijas valstīs mums ir 70 partneri, kas var piedāvāt alternatīvo finansējumu,” stāsta Ieva Zabrauska-Gailīte, Altero.lv biznesa attīstības vadītāja.

Kas ir alternatīvais finansējums?

Vebinārā Altero.lv sadarbības partneri no uzņēmumiem Capitalia, Silva Finance, Noviti Finance, kā arī Lauku atbalsta dienesta skaidro alternatīvā finansējuma priekšrocības un iespējas to piesaistīt savam uzņēmumam. “Alternatīvais finansējums ir finansējums uzņēmumam, kas saņemts ārpus banku sektora. Tas kalpo kā papildinājums bankas sniegtiem aizdevumiem. Vairāk nekā 10 tūkst. uzņēmumi Latvijā jau ir izmantojuši alternatīvo finansējumu, un to skaits pastāvīgi aug. Alternatīvais finansējums var būt lielisks papildinājums jau esošam bankas finansējumam,” norāda Capitalia pārdošanas nodaļas vadītājs Mārcis Ļaksa. 

Alternatīvā finansējuma pielietojums uzņēmumiem var būt dažāds – tas var kalpot kā finansējums sezonas preču iepirkšanai vai kapitāla rezerve nesezonas mēnešos, lielu projektu īstenošanai, ātrs papildu finansējums, lai amortizētu negaidītas izmaksas vai investīcijas, parādu refinansēšanai, iekārtu, kā arī biznesa iegādei.

Uzņēmums Silva Finance piedāvā aizdevumu pret lauksaimniecības zemes un meža ķīlu. “Daudzas finanšu iestādes nespēj novērtēt mežaudzi, bet mēs to spējam. Pārfinansējam arī no cita aizdevēja un piešķiram papildu līdzekļus. Tāpat piedāvājam finansējumu zemes atpirkšanai no Altum – daudzi zemnieki to šobrīd izmanto, jo līguma termiņa ietvaros nevar izpildīt esošos apmaksas noteikumus. 90% mūsu klientu ir no Latvijas reģioniem, tādējādi atbalstām arī Latvijas reģionu attīstību,” skaidro Silva Finance vadītājs Mareks Basankovičs. 

Lauku atbalsta dienests (LAD) skaidro, ka labs atspaids uzņēmumu attīstībai var būt arī dažādi Eiropas Savienības fondi un granti. LAD piedāvātie atbalsta pasākumi ir ļoti dažādi, tostarp atbalsts lauku saimniecību konkurētspējas celšanai un tirgus orientācijai, kas būs īpaši piemērots maza un vidēja lieluma saimniecībām, kam nepieciešamas salīdzinoši vienkāršākas investīcijas ekonomiskās darbības uzlabošanai. Tāpat pieejams atbalsts ieguldījumiem SEG un amonjaka emisiju samazināšanai, atbalsts ieguldījumiem dzīvnieku labturības uzlabošanai un biodrošībai, kā arī atbalsts ieguldījumiem AER izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšanai. 

“Lauku atbalsta dienests piedāvā vairākus atbalsta pasākumus, kuros var startēt arī tikai pavisam nesen reģistrētas saimniecības. Tāpat pie mums pēc atbalsta var vērsties biedrības,” stāsta Lauksaimniecības un lauku attīstības departamenta direktora vietnieks Juris Cvetkovs. Atbildot uz jautājumu, vai ir nozīme uzņēmuma apgrozījumam, ja ir vēlme piesaistīt finansējumu, Noviti Finance filiāles vadītāja Zane Loce norāda, ka “apgrozījumam ir nozīme, jo tas parāda naudas plūsmu un to, kā klients būs spējīgs šo aizdevumu apmaksāt, 10-20% no apgrozījuma ir tā summa, ko var skatīt kā aizdevuma opciju”.

Eksperti arī norāda, ka iemesli, kādēļ uzņēmumam var tikt atteikts finansējums, ir dažādi, tostarp, ja uzņēmums ticis pārkreditēts, kā arī, ja uzņēmums ar apgrozāmiem līdzekļiem iegādājas ilgtermiņā lietojamas preces un netiek sekots līdzi naudas plūsmai. Par Altero.lvAltero.lv finanšu salīdzināšanas platforma Latvijā savu darbību uzsāka 2016. gada jūnijā, Lietuvā – 2019. gada aprīlī, bet Igaunijā 2020. gadā, un kopš šī brīža vairāk nekā 75 000 Altero.lv klientu ir salīdzinājuši finanšu piedāvājumus – kredītu, apdrošināšanu un norēķinu kontus. 

Altero ir finanšu salīdzināšanas platforma un vienlaicīgi kredītu starpnieks, kas sadarbojas ar sekojošiem finanšu uzņēmumiem: TFBank AB, PrivatBank AS, InCredit Group SIA, Aizdevums.lv SIA, Holm Bank Latvia SIA, Primero Finance AS, mogo AS, Renti AS, IPF Digital Latvia SIA (Credit24), Ferratum Bank p.l.c, NORD līzings SIA, Grand Credit SIA, VIA SMS SIA, UAB Blender Lithuania Latvijas Fililale, OC Finance SIA (Moneza), MC Finance AS, West Kredit AS, Latvijas Hipotēka SIA, Hipocredit AS, ERST finance AS, Capitalia SE, Flexidea SIA, EstateGuru Latvia SIA, Agrocredit Latvia SIA, SIA LendSecured, UAB SME Finance, SIA Factris LV1, SIA Crowdestor SME, Expobank AS, AAS BALTA, AAS BTA Baltic, Compensa Vienna Insurance Group ADB Latvijas filiāle, Gjensidige Latvijas filiāle, ERGO Insurance SE Latvijas filiāle, Baltijas Apdrošināšanas Nams AAS, If P&C Insurance AS Latvijas filiāle. Altero.lv finanšu salīdzināšanas pakalpojums ir bezmaksas un nerada nekādas saistības.