Līdz ar īpaši auksta laika iestāšanos janvārī un februārī, salīdzinot ar pagājušā gada novembri un decembri par 33 % pieaudzis apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits par ugunsnelaimēm īpašumos, kas nodarījuši postījumus gan pašiem īpašumiem, gan tajos esošajai mantai.

Par to liecina Baltas atlīdzību pieteikumu dati. Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika attiecīgajā laika periodā arī uzrāda pieaugumu 25 % apmērā.

Balta šā gada janvārī un februārī Latvijā kopumā ir saņēmusi pieteikumus par vairāk nekā 50 ar dažādām ugunsnelaimēm saistītiem īpašuma atlīdzību gadījumiem. Arī VUGD apkopotā statistika liecina, ka gada aukstākie mēneši ir arī visbīstamākie, krasi pieaugot ugunsnelaimju skaitam visā Latvijā. Zīmīgi, ka nelaimju skaits pieauga tieši aukstajās februāra nedēļās, sasniedzot 542 ugunsgrēkus, bet kopumā kopš šā gada sākuma Latvijā jau fiksēti 979 ugunsgrēki.

«Mēs nevaram atgūt sadegušo, bet, izmaksājot atlīdzību, varam sniegt klientam finansiālu atbalstu, lai viņš varētu iegādāties sev ierastās sadzīves lietas,» stāsta Baltas Atlīdzību daļas direktora vietnieks Ingus Savickis.

Lai arī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, VUGD fiksēto ugunsnelaimju skaits Latvijā ir samazinājies par 31%, tomēr tā pieauguma tendence auksto laika apstākļu periodā saglabājas nemainīga. Aplūkojot pēdējo trīs gadu periodu, līdzīgu tendenci uzrāda arī Baltas atlīdzību pieteikumu statistika.

Pēdējo gadu laikā ir vērojama tendence, ka ugunsgrēku skaits samazinās, tomēr vēl aizvien visizplatītākie ugunsgrēka iemesli ir cilvēku neuzmanīga rīcība ar uguni. Aukstajā laikā visizplatītākie ugunsnelaimju iemesli ir nepareizi izbūvētas, bojātas vai pārkurinātas krāsnis, neiztīrīti dūmvadi un elektroinstalācijas īssavienojumi, kuru cēlonis ir bojāta elektrotehnika vai pārslodze elektrības vados. Turklāt bieži vien netiek ievērotas elementāras drošības prasības attiecībā uz dūmvadu konstrukcijām, tie mēdz atrasties pārāk tuvu degtspējīgām ēkas konstrukcijām un var izraisīt to aizdegšanos , skaidro VUGD priekšnieks ģenerālis Ainars Pencis.

2010. gadā Balta kopumā ir saņēmusi 296 atlīdzību pieteikumus saistībā ar dažādiem īpašuma bojājumiem, ko izraisījušas ugunsnelaimes. Arī izmaksāto atlīdzību apjoms liecina, ka uguns nodara vislielākos postījumus – pērn tās pārsniedza 1,58 miljonus latu. Atsevišķos gadījumos zaudējumu apmērs par vienu negadījumu pārsniedz pat 100 tūkstošus latu. Savukārt vidējā izmaksātās atlīdzības summa par vienu ugunsnelaimi svārstās ap 8000 latiem.