Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) statistika liecina, ka šī gada pirmajā pusgadā apdrošinātājiem kopumā pieteikti 16 016 ceļu satiksmes negadījumi (turpmāk – CSNg). No tiem 11 327 (70,7%) fiksēti ar Saskaņoto paziņojumu, no tiem 1 629 (14,39%) aizpildīti elektroniski LTAB OCTA mobilajā lietotnē. 

“Saskaņoto paziņojumu īpatsvars gadu no gada pieaug. Tā, piemēram, 2020.gada pirmajos sešos mēnešos ar Saskaņotajiem paziņojumiem tika fiksēti 64,4% negadījumu, bet pērnā gada pirmajā pusgadā – jau 70,15% CSNg. Liels nopelns pie šīs izaugsmes ir informatīvajām kampaņām, kuras ik gadu īstenojam, lai skaidrotu autovadītājiem Saskaņotā paziņojuma priekšrocības, kā arī, lai paplašinātu tā pieejamību,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Visvairāk CSNg ar Saskaņoto paziņojumu šogad fiksēti janvārī (2 275) un maijā (2 079), bet vismazāk – martā (1 773) un aprīlī (1 805). Savukārt elektroniski Saskaņoto paziņojumu LTAB OCTA mobilajā lietotnē autovadītāji proporcionāli visvairāk aizpildījuši jūnijā (16,16%) un februārī (15,28%). 

Saskaņotais paziņojums ir veidlapu komplekts, kurā tiek norādīti ceļu satiksmes negadījuma apstākļi, par kuriem vienojas abu iesaistīto transportlīdzekļu vadītāji, to apliecinot ar saviem parakstiem. Paziņojums Eiropā tika ieviests, lai bez policijas iesaistīšanas varētu fiksēt ceļu satiksmes negadījumus un izskatīt cietušo prasības par transportlīdzekļiem nodarīto zaudējumu kompensāciju. Saskaņotais paziņojums visās ES dalībvalstīs ir vienotas formas, un to var aizpildīt un iesniegt arī iekļūstot CSNg kādā no Eiropas Savienības valstīm.

LTAB izstrādāja un ieviesa mobilā Saskaņotā paziņojuma funkciju lietotnē LTAB OCTA 2018.gadā. Funkcija ļauj aizpildīt Saskaņotā paziņojuma veidlapu elektroniski jebkurā viedierīcē, un, pateicoties lietotāja autorizācijas iespējām, šāds elektroniski aizpildīts saskaņotais paziņojums, ir līdzvērtīgs dokuments tā drukātajai versijai. Informācija par mobilo Saskaņoto paziņojumu un tā aizpildīšanu atrodama šeit: www.ltab.lv/spapp 

1997. gadā Latvijā tika ieviesta OCTA sistēma. Tiesības veikt OCTA apdrošināšanu Latvijā ir AAS “Balta”, AAS “Baltijas Apdrošināšanas Nams”, AAS “BTA Baltic Insurance Company”, “Compensa Vienna Insurance Group” ADB Latvijas filiāle, “ERGO Insurance” SE Latvijas filiāle, ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle, “If P&C Insurance” AS Latvijas filiāle, “Swedbank P&C Insurance” AS Latvijas filiāle un «Balcia Insurance» SE.