Grāmatvežu profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (CTA) apjomi turpina palielināties, taču būtiski auguši izmaksāto atlīdzību apmērs.

Jau sākotnēji, kad tika pieņemts likums par obligāto grāmatvežu CTA, tika teikts, ka minimālais noteiktais atbildības limits, kas norādīts normatīvajos aktos, ir pārāk zems un nesegs vairumu grāmatvežu radīto zaudējumu. To apliecina apdrošinātāju izmaksāto atlīdzību apjomi, taču vienlaikus vērojams, ka pieaug tā daļa grāmatvežu, kuri apdrošinoties ir godprātīgi un minimālās summas neizvēlas, taču liela daļa aizvien apdrošinās tikai formāli.

Apjomi aug

Kompāniju griezumā atšķiras novērojumi saistībā ar apdrošināšanas limitiem. 2018. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, AAS Balta izdoto grāmatvežu polišu skaits palielinājās par teju 30%, stāsta Baltas produktu vadītāja/risku parakstītāja Viktorija Antropova. 2017. gadā par grāmatveža kļūdu izmaksātā vidējā atlīdzība bija 2500 eiro, bet pērn tā nedaudz saruka, taču vienlaikus ievērojami pieaudzis kopumā izmaksāto atlīdzību apjoms – līdz pat 2,5 reizēm.

Arī Ergo pieprasījums pēc grāmatvežu CTA ir pieaudzis par 60%, lēš Ergo Riska parakstīšanas departamenta direktors Ritvars Heniņš. Pieprasījuma pieaugumu, pēc viņa teiktā, veicina ne tikai uzņēmuma piedāvājums, bet arī kontrolējošo institūciju veiktās pārbaudes un VID soda naudas, kas noteikti mudina grāmatvežus aktīvāk iegādāties CTA, ja tas nav darīts. Ergo aptuveni puse no grāmatvežu CTA līgumiem tiek noslēgti ar minimālo atbildības limitu 3000 eiro apmērā. Taču, iegādājoties CTA, kompānija aicina uzmanīgi izvērtēt iespējamos riskus un attiecīgi piemērotāko uzņēmuma atbildības limitu, kā rezultātā novērojams, ka pērn vidējais apdrošināšanas līguma limits ir palielinājies no 15 tūkst. eiro līdz 25 tūkst. eiro.

Savukārt 2018. gadā BTA parakstīto polišu apjoms audzis par 36,5%, un vairumā gadījumu grāmatveži izvēlas iegādāties polises par minimālo atbildības limitu, bet AAS Balta novērojumi liecina, ka grāmatveži neizvēlas minimālos limitus un pērn vidējais atbildības limits AAS Balta sasniedzis 20 tūkstošus eiro. «Šī izvēle liecina par to, ka grāmatveži apzinās – zaudējumi var būt lielāki, atbildīgi izvērtējot iespējamos riskus un izvēloties savam darbības mērogam atbilstošu atbildības limitu, lai pasargātu savu uzņēmējdarbību un klientu no iespējamiem zaudējumiem,» komentē V. Antropova. Tirgus piedāvātajā minimālajā apdrošināšanas segumā ir iekļauti finansiālie zaudējumi, VID piemērota soda nauda, juridiskie un tiesāšanas izdevumi. Tomēr gandrīz puse no apdrošinātajiem grāmatvežiem izvēlas iekļaut polisē plašāku risku segumu, tostarp apdrošinot iespējamo nokavējuma naudu, uzticēto dokumentu nozaudēšanu, atrauto peļņu un reputācijas atjaunošanas izdevumus, novērojusi Baltas pārstāve. 


Visu rakstu lasiet 12. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.