Eiropas Centrālā banka (ECB) ceturtdien paziņoja, ka ilgāka termiņa refinansēšanas operāciju jaunākajā kārtā tā 742 bankām izsniegusi aizdevumus 1,31 triljonu eiro apmērā.

Šis apjoms saskan ar ECB prognozēm par apjomu diapazonā starp 1,2-1,5 triljoniem eiro. Bankas var aizņemties uz termiņu līdz trim gadiem ar procentu likmi mīnus 1%.

Aizdevumu mērķis ir veicināt banku motivāciju aizdot uzņēmumiem un mājsaimniecībām, lai stimulētu ekonomikas atkopšanos no pandēmijas ietekmes. Šo aizdevumu likme ir zemāka par nulli, kas nozīmē, ka ECB kreditētājiem piemaksā, lai tie aizdotu naudu.

ECB jūnija sākumā paziņoja, ka tiks tērēti papildu 600 miljardi eiro obligāciju ārkārtas iegādēm, lai palīdzētu eirozonai pārciest koronavīrusa pandēmijas izraisīto krīzi.

ECB nesen izveidoja obligāciju ārkārtas uzpirkšanas programmu, kuras apjoms līdz šim veidoja 750 miljardus eiro un kurai bija paredzēts ilgt līdz gada beigām. Taču 4.jūnijā ECB paziņoja, ka šīs programmas darbība tiks pagarināta vismaz līdz 2021.gada jūnija beigām vai līdz brīdim, kad ECB uzskatīs, ka pārvarēta koronavīrusa izraisītā krīze.

Līdz ar to obligāciju ārkārtas uzpirkšanas programmas apmērs tagad sasniedzis vienu triljonu 350 miljardus eiro. ECB arī nolēma nemainīt bāzes procentlikmi. ECB padomes sēdē Frankfurtē galveno bāzes procentlikmi nolemts saglabāt 0% līmenī. Padome arī nolēma saglabāt noguldījumu iespējas uz nakti likmi -0,5% līmenī un aizdevumu iespējas uz nakti likmi 0,25% līmenī.

Bāzes procentlikme un aizdevumu iespējas uz nakti likme ir spēkā kopš 2016.gada 16.marta, bet noguldījumu iespējas uz nakti likme - kopš 2019.gada 18.septembra.