Lai  ierobežotu "Covid-19" vīrusa izplatību Latvijā, mazinot tiešos cilvēku savstarpējos kontaktus, saskarsmi ar maksājumu terminālu virsmām, līdz ar to arī kontaktu ar citiem cilvēkiem, sākot no 26. marta bankas paaugstina bezkontakta maksājumu limitu kartēm līdz 50 eiro, informē Finanšu nozares asociācijā.

"Swedbank", "Luminor", "SEB banka", banka "Citadele", "BlueOrange Bank", "Baltic International Bank", "PrivatBank", "Signet Bank", "LPB Bank", "Industra Bank", "Rigensis Bank", kas aptver vairāk ka 99% no maksājumu karšu tirgus, Finanšu nozares asociācijai apliecinājušas gatavību, sākot no 26. marta, un līdz valdības pasludinātās ārkārtējās situācijas beigām, paaugstināt bezkontakta maksājumu limitu kartēm.

Jaunā limita pilnīgai ieviešanai visā valstī var būt nepieciešamas dažas dienas.

Līdzīgs lēmums par limita paaugstināšanu sākot no pirmdienas pieņemts Igaunijā un no 25. marta, - Lietuvā. Lielbritānijā limits tiek paaugstināts no šī gada 1. aprīļa. Finanšu nozares asociācija aicina arī tās organizācijas, kas bez minētajām bankām, nodrošina Latvijas tirgotājiem karšu pieņemšanu, sekot bankām.

Asociācija prognozē, ka lēmums Latvijā palielinās bezkontakta karšu norēķinu darījumus vismaz par 10 procentpunktiem un ļaus piemērot bezkontakta norēķinus šobrīd pieaugošajam viena pirkuma grozam, uz iepirkšanās vietu dodoties retāk.

Limits būs spēkā līdz valdības pasludinātās ārkārtējās situācijas beigām. Lai gan Covid-19 izplatīšanās riski elektroniskajiem maksājumu veidiem ir zemi, salīdzinot ar skaidru naudu, piedāvātais risinājums vēl vairāk mazina saskarsmes nepieciešamību ar maksājumu karšu pieņemšanas termināla PIN bloku, kas iepirkšanās vietās ir viena no visvairāk klientu izmantotajām virsmām.

Klienti joprojām var noteikt ierobežojumu bezkontakta maksājumu summai savai maksājumu kartei. To atsevišķu banku gadījumā var izdarīt arī bankas internetbankā. Tāpat būs jāievada PIN, ja tiek pārsniegts noteikts skaits darījumu vai veikto maksājumu kopējais limits. Klienti, kuri piesaistījuši savas maksājumu kartes mobilajām ierīcēm, var izmantot arī bezkontakta maksājumu funkciju savos tālruņos un citās mobilajās ierīcēs maksājumam, kura apmērs pārsniedz 50 eiro.

No šī gada janvāra visiem maksājumu karšu termināliem jeb POS Eiropas Savienībā ir jābūt ar bezkontakta tehnoloģijas funkciju.

Krāpšanas gadījumu īpatsvars ar bezkontakta karšu norēķiniem līdz šim bijis ļoti zems. Ja nav konstatēta paša klienta nevērīga (piemēram, karte nozaudēta, bet bankai tas ilgstoši netiek paziņots) vai prettiesiska rīcība, krāpšanas radītie zaudējumi klientam tiek kompensēti. Bezkontakta norēķini bez PIN koda ievades nenotiek neierobežoti ilgi; pēc noteikta pirkumu kopapjoma tiek pieprasīta PIN koda ievadīšana. Pievēršam uzmanību, ka, piemēram, sabiedriskajā transportā vai uz ielas, citām personām bez PIN nav iespējams piesavināties naudu no bezkontakta kartes vai mobilās ierīces. Norēķini iespējami, tikai izmantojot finanšu iestādes uzturētu maksājumu termināli.

Tikmēr "Mastercard" paziņojis par savu lēmumu atļaut bezkontakta norēķinu summas limita paaugstināšanu daļā Eiropas valstu, tostarp arī Latvijā.

Šobrīd 29 valstis ieviesīs jaunos maksājumu ierobežojumus. No tām Lielbritānija, Īrija, Igaunija un Polija plāno ieviest un saglabāt šīs izmaiņas pastāvīgi, savukārt, piemēram, Nīderlande un Grieķija šīs pārmaiņas ieviesīs uz pagaidu laika posmu, lai palīdzētu iedzīvotājiem iepirkties vienkāršāk šajā grūtajā laikā, informē Kristīne Jankoviča, KPMS konsultante.

75% no visiem darījumiem ar "Mastercard" Eiropā tagad notiek tieši bezkontakta veidā. Bezkontakta norēķinu summas limitu paaugstināšana dos iespēju karšu turētājiem un tirgotājiem ātrā un drošā veidā rīkoties ar lielākām naudas summām, bez nepieciešamības ievadīt PIN kodu vai izmantot skaidru naudu.