Ja uzņēmējam saistībā ar koronavīrusa izplatību radušās finansiālas problēmas, savlaicīgi vajadzētu vērsties savā bankā, lai rastu risinājumu, portālam DB sacīja Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.

Ņemot vērā, ka ārkārtējās situācijas izsludināšana valstī un vīrusa izplatība pasaulē ietekmē daudzu nozaru uzņēmējus, nav izslēgts, ka ienākumu krituma dēļ daļai var rasties problēmas ar laicīgu kredītmaksājumu veikšanu. Vairāku aptaujāto banku pārstāvji sacīja, ka patlaban kredītiestādes lemj par tālāko rīcību attiecībā uz šiem uzņēmumiem.

"Bankas izprot, ka atsevišķiem klientiem esošajā situācijā var būt radušies apstākļi, kas ietekmē saistību izpildi, tomēr jebkuras saistības ir jāpilda nolīgtajā kārtībā un godprātīgi," komentēja J. Brazovskis.

"Lai risinātu radušos sarežģījumus, lūdzam nekavējoties sazināties ar banku un risināt jautājumus savlaicīgi. Bankas noteikti ir ieinteresētas pamatotu risinājumu atrašanā," viņš piebilda.

"Lai arī šobrīd aktīvu uzņēmēju pieprasījumu nejūtam – šobrīd pie mums griezušies pāris uzņēmumi no viesmīlības nozares – mēs pilnībā apzināmies tos izaicinājumus, ar kādiem šobrīd saskaras gan virkne nozaru, gan ekonomika kopumā," stāsta AS "Swedbank" Mediju attiecību vadītājs Jānis Krops.

"Mēs saprotam, ka tas radīs ietekmi uz mūsu klientu biznesu, tāpēc šobrīd izvērtējam dažādas iespējas, kā palīdzēt uzņēmumiem šīs īslaicīgās problēmas pārvarēt. Mūsu rīcībā ir skaidri noteikti procesi un dažādi instrumenti, mūsu darbinieku kompetence un bankas kapacitāte atbalstīt uzņēmumu likviditātes vajadzība, tāpēc aicinām uzņēmumus savlaicīgi nākt pie mums un kopīgi pārrunāt situāciju, lai varētu atrast individuālus risinājumus," viņš piebilst.

"Pēc mūsu informācijas, patreiz visvairāk ekonomisko triecienu izjūt uzņēmumi, kas ir cieši saistīti ar tūrisma nozari, piemēram, tūroperatātoru kompānijas un viesnīcas," novērojis "Capitalia" vadītājs Juris Grišins.

"Šos un arī pārējos klientus mēs apzvanām, interesējoties par patreizējo situāciju un, nepieciešamības gadījumā piedāvājam aizdevumu atmaksu atlikšanu un citus risinājumus. Ņemot vērā, ka situācija ekonomikā ir saasinājusies negaidīti strauji, daudzi klienti vēl apzina kā pandēmija ietekmēs viņu ikdienas darbību," viņš piebilst.

"Paredzot situācijas tālāku attīstīšanos, reaģējām proaktīvi un kopš nedēļas sākuma jau esam veikuši pārrunas ar ietekmētajiem uzņēmumiem," stāsta bankas "Citadele" valdes loceklis Vladislavs Mironovs.

"Katra uzņēmuma situāciju izvērtējam individuāli, lai novērtētu finanšu situāciju un vajadzības gadījumā kopīgiem spēkiem varētu vienoties par mazākām aizdevuma atmaksām, palīdzot klientiem saglabāt biznesu saspringtajos tirgus apstākļos," viņš uzsver.

"Ņemot vērā, ka valdība šodien paziņoja par papildu finansējumu Covid-19 ietekmes mazināšanai uz ekonomiku, šobrīd gaidām detalizētāku informāciju par palīdzības sniegšanu saviem klientiem, izmantojot "Attīstības finanšu institūciju "Altum"", ar kuras dalību varētu, piemēram, veikt aizdevumu pārstrukturēšanu," piebilst V. Mironovs.

"Visā pasaulē šī situācija ir negaidīta un ceram, ka tai būs īstermiņa daba, bet jebkurā gadījumā mēs jau šobrīd nākam pretī saviem klientiem un turpināsim to darīt. Turklāt jāņem vērā, ka, lai arī šķiet, ka COVID-19 ir skāris visu un par to vien spējam runāt, pagaidām nozares, kuras izjūt zaudējumus ir tūrisms, aviotransports, izklaides sfēra," uzskaita V. Mironovs.