Daugavpilī trešdienas, 23.oktobra, vakarā novērotā «Swedbank» klientu vēlme izņemt skaidru naudu no bankomātiem bija saistīta ar nepatiesas informācijas izplatīšanu, atzina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Jansone.

«Latvijas banku sektors ir stabils. Visas Latvijas bankas turpina savu darbu,» sacīja Jansone.

Viņa arī norādīja, ka FKTK pastāvīgi vērtē situāciju un rūpīgi seko līdzi norisēm banku sektorā.

«Situācija Daugavpilī trešdienas vakarā, kad «Swedbank» klienti pastiprināti vēlējās izņemt naudu no bankomātiem, bija saistīta ar nepatiesas informācijas izplatīšanu. Ikdienai neierasta «Swedbank» klientu rīcība tika novērota lokāli - tikai Daugavpilī,» teica Jansone.

Viņa arī atzīmēja, ka, pateicoties «Swedbank» operatīvi sniegtajai informācijai un klientu servisa nodrošināšanai, nepatiesās baumas tika kliedētas. «Naktī un šorīt situācija ir normalizējusies,» uzsvēra Jansone.

Tāpat FKTK atzīmēja, ka nepatiesās informācijas avotu, izplatīšanas kanālu un mērķu noskaidrošana ir tiesībaizsardzības institūciju kompetencē.

Vienlaikus FKTK vērsa uzmanību, ka par nepamatotu ziņu izplatīšana par Latvijas finanšu sektoru, kas var radīt nepatiesu priekšstatu par tā darbību, ir sodāma rīcība un šādu ziņu izplatītājiem jāapzinās Krimināllikumā noteiktā atbildība par šādu darbību veikšanu.

Kā vēstīts, «Swedbank» rīcībā nonākusi informācija, ka 23.oktobra vakarā sākta «mērķtiecīga baumu izplatīšana» par tās stabilitāti, tādēļ pie bankomātiem veidojās rindas un atsevišķos bankomātos īslaicīgi beidzās izmaksājamā nauda.

Baumas par kredītiestādes stabilitāti izplatītas pa dažādiem kanāliem, tostarp sociālajos tīklos un «Whatsapp» ziņās. Par notikušo informēts gan Valsts drošības dienests, gan Valsts policija, gan Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Tāpat ziņots, ka 2019.gada deviņos mēnešos «Swedbank» grupas peļņa Latvijā bija 79,569 miljoni eiro, kas ir par 3,6% mazāk nekā 2018.gada deviņos mēnešos, bet pašas «Swedbank» peļņa samazinājās par 2,1% un bija 83,31 miljons eiro.

«Swedbank» grupas Latvijā aktīvi 2019.gada septembra beigās bija 5,687 miljardi eiro, kas ir par 2,5% jeb 147,745 miljoniem eiro mazāk nekā 2018.gada beigās, kad grupas aktīvi bija 5,835 miljardi eiro, liecina publiskotais finanšu pārskats.

Pēc aktīvu apmēra «Swedbank» ir lielākā banka Latvijā.