Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile guvusi Saeimas Budžeta un finanšu komisijas atbalstu un jau rīt tādu cer saņemt arī no parlamenta

Uzstājoties komisijā, S. Purgaile skaidri definēja pirmos trīs veicamos darbus amatā, sniedza skaidrojumus par rīcību iespējama interešu konflikta gadījumā, ja lēmums būtu jāpieņem par bankas Citadele darbībām, sniedza lakonisku komentāru par ABLV Bank lietu komisijas vadītājam Mārtiņam Bondaram, kā arī netieši apstiprināja, ka valsts darbā saņems mazāk, nekā strādājot bankā Citadele, uzsverot, ka nauda viņas dzīvē nav galvenais.

«Pirms stāšanās amatā man ir noformulēti trīs galvenie darbības mērķi. Pirmkārt, man ir jāpārliecinās, ka var izdarīt atlikušos darbus, lai atbalstītu Moneyval ziņojuma iesniegšanu un visu, kas ir jāizdara saistībā ar FATF rekomendācijām. Otrkārt, runa ir par AML uzraudzību bankās. Tieši ar šo darbu sākšu. Treškārt, es grasos radīt spēcīgu, motivētu un talantīgu cilvēku komandu,» uzsākot ziņojumu deputātiem, sacīja S. Purgaile.

FKTK amata kandidāte nolēmusi steidzami izdot rokasgrāmatu bankām, kas sniegtu skaidru priekšstatu par AML (Anti Money Loundering) uzraudzības kārtību. S. Purgaile sadarbībā ar atbildīgajām ministrijām un nozari pusgada laikā no amatā stāšanās brīža cer izdot šo palīglīdzekli bankām, kurā skaidrotu par to, kā uz tām raudzīsies FKTK auditori, par ko, kāpēc un kādā gadījumā bankas var tikt sodītas, kā raudzīties uz riska klientiem. Šādas rokasgrāmatas radīšana, pēc S. Purgailes domām, ļaus bankām izkļūt no stresa un atsākt tautsaimniecības kreditēšanu, neslēgt uzņēmēju kontus pie pirmajām aizdomām un neliegt eksporta iespējas ilggadējiem valsts uzņēmumiem.

Runājot par komandas veidošanu, kā pirmo uzdevumu S. Purgaile izvirza divu pārējo padomes locekļu izvēli.

«Viena no manis piedāvātajām kandidatūrām būs pašreizējā FKTK vadītājas pienākumu izpildītāja Kristīne Černaja-Mežmale. Sākotnējā ideja bija par trešo locekli izvēlēties speciālistu AML jomā, tomēr manas pārdomas ir tādas, ka, ja izdotos pašu AML uzraudzības departamentu pietiekami stiprināt, tad būtiski ir nosegt arī kapitāla tirgu. Mums ir labi nosegts finanšu tirgus, bet par kapitāla tirgu tiek domāts mazāk. Būtu labi, ja trešais padomes loceklis būtu speciālists šajā jomā,» sacīja S. Purgaile.


Visu rakstu lasiet 23. oktobra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.