Kreditēšana pēdējo 20 gadu laikā ir piedzīvojusi būtiskas pārmaiņas, kuras turpināsies nākotnē atbilstoši Eiropas Savienības Zaļā kursa izvirzītajām prasībām, taču vēl nav skaidrs, cik ātri un organiski spēsim šīs papildu iespējas implementēt mūsu uzņēmējdarbības vidē.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta Reģionālās investīciju bankas valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Jakovļevs. Viņš atzīst, ka kreditēšana ir bijusi un būs svarīga sfēra, jo papildu līdzekļi gan kapitālieguldījumiem, gan apgrozāmajiem līdzekļiem ir nepieciešami gan mazajiem, gan vidējiem uzņēmumiem, un pašlaik par naudas pieejamību potenciālie aizņēmēji nevar sūdzēties; vienlaikus ir salīdzinoši zemas aizdevumu procentu likmes un sīva konkurence par labiem klientiem potenciālo aizdevēju – banku – vidū. 

Fragments no intervijas

Kas un kā mainījies kreditēšanā? 

Nekas nestāv uz vietas, viss plūst un mainās, arī kreditēšanā izmaiņas notika gan pirms 20 gadiem, kad Latvijā darbu sāka Reģionālā investīciju banka, gan ekonomiskās recesijas laikā 2008.–2010. gadā, gan arī 2017. gadā, kad tika uzsākts finanšu sektora kapitālais remonts, un savā ziņā var teikt, ka turpinājums sekos. 

Lai arī 20 gadi nav vēstures kontekstā ļoti ilgs laiks, tomēr tas ir nozīmīgs laiks cilvēka mūžā, un arī kreditēšana šajā laikā ir piedzīvojusi evolūciju, jo tāda, kāda tā bija gadsimtu mijā, tāda tā vairs nav 2021. gadā. Šo 20 gadu laikā Latvija ir kļuvusi par Eiropas Savienības un eirozonas dalībvalsti – ir pārgājusi no latu uz eiro izmantošanu savos iekšzemes norēķinos, līdz ar to Latvijā strādājošajiem uzņēmumiem ir samazinājušās kredītprocentu likmes un būtiski pieaugusi kredītu pieejamība. 

Protams, kredītprocentu likmes aizņēmēji vienmēr vēlas redzēt zemākas, taču atgādināšu, ka pirms gadiem 10–12 bija grūti saņemt aizdevumu un pirms 20 gadiem pašreizējās aizdevumu procentu likmes aizņēmējiem būtu sapņu piepildījums. Kopumā var sacīt, ka 20 gadu laikā kreditēšana ir kļuvusi lētāka, pieaugusi kreditēšanas pieejamība un arī kreditēšanā ir daudz jaunu produktu, kādu nebija pirms 20 gadiem.

Šodien bankas cīnās par labiem projektiem, līdz ar ko notiek zināms procentlikmju dempings. Tāpēc izcili labi biznesa projekti var pretendēt uz ļoti labiem finansēšanas nosacījumiem.

Visu interviju lasiet 21.septembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!