SEB banka ir izsniegusi finansējumu pašmāju degvielas tirgotājam "Virši" 5 miljonu eiro apmērā, ko plānots ieguldīt CNG jeb saspiestās dabasgāzes staciju infrastruktūras attīstībā, kā arī degvielas uzpildes staciju (DUS) tīkla tālākai paplašināšanai.

"Virši" turpinās CNG infrastruktūras attīstību un pieejamības veicināšanu Latvijā. Tāpat daļu finansējuma plānots novirzīt DUS tīkla paplašināšanai, kā arī rekonstrukcijas un modernizācijas darbu nodrošināšanai esošajās "Virši" degvielas uzpildes stacijās.

Ints Krasts, SEB bankas valdes loceklis, norāda: "Šāda veida projektu attīstība ir virziens, kurā skatās ne tikai atbildīgās iestādes Eiropā līdz ar Eiropas Savienības īstenoto klimata politiku, bet arī finansētāji, kuri kā vienu no savām prioritātēm ir izvirzījuši, tā saucamo, zaļo kreditēšanu, kas balstīta uz ilgtspējas principiem. SEB Skandināvijā bija vieni no pirmajiem, kuri sāka veicināt šādu-ilgtspējīgu projektu finansēšanu un attīstību visas grupas ietvaros."

Savukārt, Jānis Vība, "Virši" izpilddirektors, skaidro: "Latvijā CNG kā alternatīvās degvielas veids atrodas sava attīstības ceļa sākumā. Patlaban CNG infrastruktūras izveide ir privātā "Virši" iniciatīva – ne valsts budžeta, ne ES fondu līdzekļu atbalsts infrastruktūras attīstībai nav pieejams. 

Neskatoties uz to, pirmie soļi ir veiksmīgi sperti un pērn atvērām divas CNG uzpildes stacijas - Jēkabpilī un Rīgā, Lubānas ielā. Pateicoties SEB bankas finansējumam, varēsim turpināt iesākto darbu arī šogad, nodrošinot saspiestās dabasgāzes produkta pieejamību arī citās vietās Latvijā. Tāpat iegūtais finansējums mums palīdzēs turpināt realizēt uzņēmuma stratēģisko plānu DUS tīkla paplašināšanai".

CNG (Compressed Natural Gas) ir saspiesta dabasgāze, kas galvenokārt sastāv no metāna. "CNG ir augstāks enerģijas saturs nekā benzīnam vai dīzeļdegvielai. Tas ir ekonomiskāks un ekoloģiskāks alternatīvās degvielas veids. Salīdzinājumā ar citiem degvielas veidiem, oglekļa dioksīda (CO2) izmešu daudzums CNG ir par aptuveni 20-30% mazāks. Turklāt CNG izmešos ir par 90% mazāk kaitīgo smalko slāpekļa dioksīda (NOx) nekā dīzeļdegvielai un līdz pat 98% mazāks smalko putekļu izmešu daudzums, kas īpaši svarīgi ir pilsētās," informē J. Vība.

"Virši" pirmo CNG staciju atvēra 2019. gada maijā uz valsts nozīmes A6 autoceļa Jēkabpilī. Šā gada sākumā uzņēmums atklāja pirmo CNG staciju Rīgā, Lubānas ielā. Tāpat jau tuvāko nedēļu laikā plānots nodrošināt saspiestās dabasgāzes uzpildes iespējas "Virši" DUS Babītē. CNG infrastruktūra šobrīd ir attīstīta arī kaimiņvalstīs, kur Igaunijā publiski pieejamas ir 18, bet Lietuvā – 5 saspiestās dabasgāzes stacijas.