
Šogad banku sektors ar katru mēnesi uzrāda arvien labākus peļņas rādītājus un, lai arī vēl ir ar zaudējumiem strādājošas bankas, sektors kopumā desmit mēnešos sasniezis 140,5 miljonu latu peļņu, kas ir par 89,5% lielaka nekā pirms gada.
Ar peļņu šogad desmit mēnešos strādājušas 15 Latvijas bankas un četras ārvalstu banku filiāles, kuru tirgus daļa kopējos banku sektora aktīvos ir 92,6%, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) apkopotā informācija.
Banku sektora līdz oktobra beigām gūtā peļņa pirms uzkrājumiem un nodokļiem sasniedza 254 miljonus latu, kas ir par 27% lielāka nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, šogad turpināja pieaugt arī nozīmīgākie banku ienākumu posteņi, tajā skaitā tīrie procentu ienākumi – par 4,6% un tīrie komisijas naudas ienākumi – par 16,6%, savukārt viens no nozīmīgākajiem banku sektora izdevumu posteņiem – izdevumi uzkrājumiem nedrošiem parādiem, ir samazinājies par 27,3%, uzskaita FKTK.
Dati liecina, ka pērn desmit mēnešos banku peļņa bija sasniegusi 74 miljonus latu. Šogad 100 miljonu latu peļņas slieksni bankas pārsniedza astoņos mēnešos, septembrī un oktobrī attiecīgi gūstot vēl 13,4 milj.Ls un 21,2 milj.Ls peļņu. Saglagājot tempu – ap 20 miljoni latu peļņa mēnesī – arī novembrī un decembrī, banku nozares peļņas apjoms gadā kopumā var pārsniegt 180 miljonus latu, liecina Db aplēses.
FKTK arī informē, ka banku sektora likviditāte un kapitāla pietiekamības rādītājs saglabājās augstā līmenī. Oktobra beigās banku sektora likviditātes rādītājs bija 59,7% (septembra beigās – 59,4%) un kapitāla pietiekamības rādītājs bija 17,7% (minimālā kapitāla prasība – 8%). Kopš 2012. gada sākuma 12 bankas palielinājušas kapitālu kopumā par 108,3 milj. latu.