Nebanku kreditētājs "4finance", kas strādā ar zīmoliem "Vivus.lv", "Ondo.lv" un "SMScredit.lv", samazinājis darbinieku skaitu par 15%, tostarp pieci darbinieki ir saņēmuši dīkstāves pabalstu, atzina kompānijas reģionālais vadītājs Gvido Endlers.

"Līdzīgi kā citas nozares, arī nebanku patēriņa kreditēšanas biznesu ir ietekmējuši šobrīd notiekošie ekonomiskie procesi. Jau trešo mēnesi nebanku patēriņa kreditēšanā ir vērojams izsniegto aizdevumu apmēra kritums. Šo tendenci ir radījusi ne vien iedzīvotāju piesardzīgā rīcība, kuras rezultātā daudz rūpīgāk tiek izvērtēta vajadzība pēc aizdevuma, bet arī kredītdevēju arvien konservatīvākā pieeja kredītu izsniegšanā," skaidroja Endlers.  

Viņš arī atzīmēja, ka uzņēmums bijis spiests pārskatīt īstenotās operācijas, kā arī kompānijas rīcībā esošos resursus, un pieņemtie lēmumi ir ietekmējuši algoto darbinieku skaitu. 

"Šobrīd kompānijā algoto darbinieku skaits ir samazināts par aptuveni 15%. Starp šiem 15% pieci darbinieki ir saņēmuši dīkstāves pabalstu un, visdrīzāk, nākamajā mēnesī darbinieku skaits, kuri saņem dīkstāves pabalstu, saglabāsies līdzšinējā līmenī vai arī tiks samazināts," pauda Endlers.

Viņš norādīja, ka "4finance" līdz ar ārkārtējā stāvokļa ieviešanu ir paaugstinājis maksātspējas izvērtēšanas standartu - šobrīd uzņēmums izsniedz aizdevumus 23% gadījumu no 100 saņemtajiem pieteikumiem, kamēr pirms ārkārtējās situācijas standarts bija 30% līmenī. 

Tāpat Endlers atzīmēja, ka kompānijas izsniegto kredītu apmēri šogad martā samazinājušies par 19%, salīdzinot ar 2020.gada janvāri un februāri, bet aprīlī par 24% salīdzinājumā ar martu. 

"Ja raugāmies nākotnē, tad precīzu prognozi šobrīd ir ļoti grūti izteikt. Patēriņa kreditēšana iepriekšējā līmenī atgriezīsies lēnām, tomēr jāapzinās, ka šis, visticamāk, ir bijis tikai pirmais krīzes vilnis. Daudz izmaiņu varētu ieviest situācija rudenī, kad eksperti prognozē vīrusa izplatības otro vilni, kam noteikti sekotu arī zināmu ierobežojumu atjaunošana. Gan šobrīd, gan arī tuvākajā nākotnē cilvēki būs ļoti piesardzīgi dažādu ar finansēm saistītu lēmumu pieņemšanā, un tas tiešā mērā atsauksies arī uz kreditēšanas apmēriem," pauda Endlers.

Kompānija "4finance" reģistrēta 2008.gadā, un tās pamatkapitāls ir 3,166 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas patiesais labuma guvējs uz īpašumtiesību pamata ir Edgars Dupats, bet uz darījuma attiecību pamata - Krievijas pilsone Vera Boiko.