Rekordzemas parāda vērtspapīru likmes šobrīd vērojamas ne tikai valdībām, bet arī uzņēmumiem. 

Rezultātā tie finanšu tirgū nekautrējas šo naudu arī piesaistīt. Palielinoties bažām par lielāko pasaules tautsaimniecību veikumu un centrālajām bankām solot ekonomikas stimulēšanu, investoru pieprasījums pēc drošā valdību parāda ir bijis ļoti liels. Tas daudzviet pat ļoti gara termiņa obligāciju likmes iedzinis negatīvā teritorijā. Valdot šādam fonam, sarūk arī korporatīvā parāda ienesīgums. Tiesa gan, tas salīdzinoši vēl ir augstāks. Tādējādi kompāniju obligācijas var būt zināma alternatīva, kur vēl var mēģināt sameklēt mazāk zemu ienesīgumu.

Katrā ziņā šobrīd, lai atrastu vismaz kaut kādu ienesīgumu, vai nu jāpērk arvien riskantāks parāds (vai ienesīgums jāmeklē eksotiskākos finanšu instrumentos), vai parāds ar krietni garāku termiņu.

Piemēram, šo otrdien vien ASV kompānijas ar investīciju reitingu parāda tirgū piesaistīja līdzekļus 28 miljardu ASV dolāru vērtībā, liecina Bank of America dati. Te var piebilst, ka bieži vien par tādu apjomu šajā tirgū var runāt vien veselas ļoti darbīgas nedēļas laikā. «Pēc ASV bāzētā parāda ir ļoti liels pieprasījums. Ārvalstu obligāciju ienesīgums ir sabrucis. Tādēļ ārvalstu investoriem neatliek nekas cits, kā uzpirkt ASV parādus,» Financial Times skaidro Bank of America finanšu procesu vērotāji.

Grūti teikt, kas ar kādu – šobrīd pat finansiāli ļoti spēcīgu – uzņēmumu var notikt 30 vai 50 gadu laikā. Piemēram, Apple, Deere un Walt Disney šonedēļ pārdeva 30 gadu termiņa obligācijas, un visiem šiem uzņēmumiem to ienesīgums atradās zem 3% atzīmes. Vēl krietni liesāka aina šajā ziņā ir Eiropā. Tradeweb apkopotie dati liecina, ka jau aptuveni 40% vecā kontinenta investīciju reitinga korporatīvajam parādam ir negatīvs ienesīgums (pirms gada tie bijuši 18%). Uz gariem termiņiem un ar ļoti zemām likmēm naudu Eiropā izdodas piesaistīt arī uzņēmumiem, kuriem tuvs vai pat jau piemērots «grabažas» (junk) reitings. Piemēram, Reuters ziņo, ka šādam Īrijas uzņēmumam Smurfit Kappa nupat izdevies pārdot astoņu gadu obligācijas 750 miljonu eiro vērtībā ar 1,5% ienesīgumu (S&P Global un Fitch šim uzņēmumam noteikusi BB+ reitingu). Visu rakstu lasiet 6. septembra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.