ASV politiķu nespēja izdarīt neko būtisku var nozīmēt, ka nekas daudz arī netiek sačakarēts; par to arī mēreni priecājas finanšu tirgus dalībnieki.

Šonedēļ liela daļa finanšu tirgus dalībnieku uzmanības tika koncentrēta uz ASV Kongresa vidustermiņa vēlēšanām. To iznākums nozīmēja, ka vairākumu no ASV Republikāņu partijas šīs valsts Kongresa apakšpalātā atkaro ASV Demokrātu partija. Savukārt ASV Kongresa augšpalātā – Senātā – vairākumu saglabāja ASV republikāņi.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Šāds vēlēšanu iznākums pamatā tika uztverts pozitīvi, jo nepiepildījās trauksmainākais scenārijs. Tas paredzēja, ka ASV Kongresā, arī Senātā, vairākumu izdosies nodrošināt Demokrātu partijai. Daļa tirgus dalībnieku baidījās, ka tas ASV politiku noliks gluži vai totālas paralīzes stadijā. Šobrīd piepildījies tirgus dalībnieku pārsvarā prognozētais scenārijs, kas patiesībā pats par sevi vien ir uzskatāms par pozitīvu faktoru. Negaidītais dažu pēdējo gadu vēlēšanu iznākums ar lielāku saspringumu vienmēr liek gaidīt arī citu nozīmīgu balsojumu iznākumu.

Pašlaik ir skaidrs tas, ka ASV būs sašķelts Kongress, kas patiesībā finanšu tirgiem nav nemaz tik netīkama parādība. Tiek norādīts – jā, šāda situācija nozīmē, ka ASV ļoti sarežģīta būs jebkādu nozīmīgāku lēmumu pieņemšana. Šajā pašā laikā nomanāms zināms prieks par to, ka mazāka ASV politiķu kopējā spēja pieņemt kādus konkrētus lēmumus nozīmēs arī to, ka jebkādas pārmaiņas nebūs tiks straujas un radikālas un politika kā tāda būs paredzamāka. Citiem vārdiem sakot – politiķu nevarēšana visur iebāzt savu degunu nozīmēs arī to, ka mazāk kaut kas tiks sačakarēts. Jebkurā gadījumā – ASV Kongresa vēlēšanas nu ir vēsturē, kas noņem vienu būtisku nezināmo no tirgus ietekmējošajiem faktoriem.

«Tirgiem parasti iet labi, ja ASV ir sašķelts Kongress. Tas dod zināmu stabilitātes sajūtu, ka pārmaiņas nebūs pārlieku ātras,» The Wall Street Journal teic ASV finanšu uzņēmuma Principal Portfolio Strategies analītiķi. «No ziņu virsrakstu viedokļa, šis varbūt ir vērtējams kā garlaicīgs vēlēšanu iznākums. Tomēr investīciju pusē beidzot esam laimīgi politiskajā frontē redzēt kaut ko nedaudz garlaicīgu un paredzamu,» savukārt Bloomberg teic Pacific Life Fund Advisors.

Visu rakstu ASV politiķu strīdi akcijām var pat patikt lasiet ceturtdienas, 8.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.