ASV un Eiropas fondu biržās akciju cenas otrdien kritās, mazinoties cerībām uz ASV-Ķīnas vienošanos tirdzniecības kara izbeigšanai, bet breksita sarunām starp Lielbritāniju un Eiropas Savienību (ES) esot tuvu izjukšanai.

Kritums ASV fondu tirgos ilga visu tirdzniecības sesiju pēc Tirdzniecības ministrijas pirmdienas vakara paziņojuma par sankciju noteikšanu pret 28 Ķīnas valsts iestādēm un privātfirmām par līdzdalību musulmaņu minoritāšu, galvenokārt uiguru un kazahu, cilvēktiesību pārkāpumos.

Kritumu sekmēja arī ASV Valsts departamenta otrdienas paziņojums par jauniem ierobežojumiem vīzu piešķiršanā Ķīnas valdības un komunistu partijas amatpersonām, kas vajājušas musulmaņus.

Mediji arī ziņojuši, ka Baltais nams apsver jaunus pasākumus ASV investīciju ierobežošanai Ķīnā.

«Nav laba zīme redzēt šāda veida pasākumu ieviešanu tieši pirms tirdzniecības sarunu atsākšanas,» sacīja «Ventura Wealth Management» analītiķis Toms Kehils.

«Tirgus is skeptisks par to, ka šonedēļ šajās sarunās varētu tikt panākts kaut kas labs.»

Galvenie ASV biržu indeksi saruka par vairāk nekā 1%.

Kritumu pieredzēja arī akciju cenas Eiropas biržās un britu mārciņas vērtība, atkal pieaugot bezvienošanās breksita iespējamībai pēc ES un Lielbritānijas līderu domstarpībām par izstāšanās vienošanos.

Vācijas kanclere Angela Merkele telefonsarunā ar Lielbritānijas premjerministru Borisu Džonsonu norādīja, ka iespējamība, ka ES akceptēs Džonsona piedāvāto breksita vienošanos, ir «ārkārtīgi mazticama». Eiropadomes prezidents Donalds Tusks aicināja Lielbritāniju pateikt, ko tā vēlas panākt breksita jautājumā, piebilstot, ka runa nav par uzvaru «kaut kādās stulbās sacensībās par to, kurš ir vainīgs».

Britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru saruka līdz 1,2213 dolāriem par mārciņu un var sarukt vēl vairāk, brīdināja analītiķi.

«Šis publiskais antagonisms ir pazīme, ka sarunas nenoris labi,» sacīja Kathy Lien of «BK Asset Management» analītiķe Keitija Liena. «Ja Džonsons nelūgs breksita atlikšanu, britu mārciņas kurss pret ASV dolāru nākamreiz var apstāties pie 1,20 [dolāru par mārciņu] atzīmes.»

Londonas biržas indekss FTSE 100 otrdien kritās par 0,8% līdz 7143,15 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 saruka par 1,1% līdz 11 970,20 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 samazinājās par 1,2% līdz 5456,62 punktiem.

ASV biržu indekss «Dow Jones Industrial Average» otrdien samazinājās par 1,2% līdz 26 164,04 punktiem, indekss «Standard & Poor»s 500» kritās par 1,6% līdz 2893,06 punktiem, bet indekss «Nasdaq Composite» saruka par 1,7% līdz 7823,78 punktiem.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena otrdien samazinājās par 0,2% līdz 52,63 dolāriem par barelu. «Brent» markas jēlnaftas cena Londonas biržā saruka par 0,2% līdz 58,24 dolāriem par barelu.

Eiro vērtība pret ASV dolāru otrdien samazinājās no 1,0971 līdz 1,0955 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru saruka no 1,2293 līdz 1,2213 dolāriem par mārciņu, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu samazinājās no 107,26 līdz 107,07 jenām par dolāru. Eiro vērtība pret britu mārciņu pieauga no 89,25 līdz 89,69 pensiem par eiro.