Izvairās no riskantākiem reģioniem; biedē arī ASV dolāra spēks.

Neskaidrībai par nākotni esot lielākai, nauda vispirms mēdz noplūst no riskantākiem reģioniem. Rezultātā smagnēji klājies daudzu attīstības valstu aktīviem. Pārliecību par šiem tirgiem nerada arī ASV dolāra cenas pieaugums. Spēcīgi ASV dolāra laiki bieži vien sakrituši ar pasmagām krīzēm attīstības valstīs. 

Tas ir tādēļ, ka daudzas šīs valstis atkarīgas no ASV dolāru aizņēmumiem. Ja dolārs kļūst dārgāks, saistības pārfinansēt un atdot ir grūtāk. Jau rakstīts, ka vietējās valūtas strauja vājināšanās, lai gan tā mēdz veicināt eksportu, ne vienmēr ir vēlama, un sevišķi lielas grūtības tas var sagādāt tām valstīm, kuras importē vairāk nekā eksportē. Attīstības reģiona valstis mēdz arī izteikti būt atkarīgas no izejvielu eksporta. Lēnīgāka pasaules tautsaimniecība nozīmē, ka pēc tām ir gaidāms mazāks pieprasījums, kas attiecīgi gremdē to cenu.

Kopumā attīstības valstu valūtām nupat pagājušais augusts vērtības izmaiņu ziņā bijis sliktākais vasaras pēdējais mēnesis vismaz 22 gadu laikā. «Ārpus ASV robežām ir liels pieprasījums pēc ASV dolāriem. ASV dolārs uzvedas kā drošais patvērums, un pēc tā ir pieprasījums pat tad, ja riska apetīte sarūk,» Bloomberg skaidro Rabobank analītiķi. Savas valūtas devalvāciju, lai mazinātu ASV tarifu ietekmi, īstenojusi, piemēram, Ķīna. Augustā juaņas cena dolāros saruka gandrīz par 4%. Tas mēneša skatījumā bijis visvairāk aptuveni 25 gadu laikā. Pastāv viedoklis, ka Ķīna, devalvējot savu valūtu, gatavojas ilgtermiņa tirdzniecības pretstāvei ar ASV.


Visu rakstu lasiet 5. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.