Eiropas Savienības (ES) atbalsta programmā mazajiem un vidējiem uzņēmumiem finansējuma piesaistei kapitāla tirgos pieteikušies deviņi uzņēmumi, pirmdien intervijā Latvijas Radio sacīja biržas "Nasdaq Riga" valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

Viņa atzīmēja, ka Latvijā ir nepieciešams labi attīstīts kapitāla tirgus, jo bankas nevar un arī nevarēs kreditēt visas uzņēmumu vajadzības.

Tostarp Auziņa-Melalksne pozitīvi novērtēja ES atbalsta programmu finansējuma piesaistei kapitāla tirgos, kuras mērķis bija mudināt mazos un vidējos uzņēmumus kotēt akcijas biržā, palīdzot sakārtot uzņēmumus, lai tie atbilstu visām noteiktajām prasībām. Pieteikšanās atbalsta programmai noslēdzās septembra sākumā.

"Programma ir bijusi veiksmīga," teica Auziņa-Melalksne, norādot, ka šī programma ir viens no nedaudzajiem piemēriem, kur ir identificēta problēma - augstās izmaksas, kas nepieciešamas ieiešanai kapitāla tirgū, un tiek piedāvāts finanšu instruments problēmas risināšanai.

Tāpat Auziņa-Melalksne atzīmēja, ka kapitāla tirgus attīstībai nepieciešams, lai lielo uzņēmumu akcijas tiktu iekļautas biržā.

"Sākot kotēt šos lielos uzņēmumus, rodas ekosistēma - ar konsultantiem, ar investīciju bankām, pētījumiem un visu pārējo, kas palīdz arī mazajiem uzņēmumiem nonākt biržā. Šīm abām lietām - lielajiem uzņēmumiem un mazajiem uzņēmumiem būtu jāstrādā kopā, jo tad, ja ienāk lielie uzņēmumi, ieejas barjeras samazinās," viņa sacīja.

Jau vēstīts, ka minētajā atbalsta programmā atbalstu var saņemt uzņēmuma sagatavošanas izmaksu iekļaušanai biržā segšanai, piemēram, kapitāla piesaistīšanas (emisijas organizētāja pakalpojumu) izmaksām, emisijas prospekta (vai reģistrācijas dokumenta, vērtspapīru apraksta un kopsavilkuma) sagatavošanas izmaksām, piedāvājuma dokumenta vai komersanta apraksta sagatavošanas izmaksām, padziļinātās izpētes un ar to saistītās izpētes izdevumiem, sertificētu konsultantu izmaksām, kā arī juridiskām, finanšu, nodokļu, auditoru, sertificētu konsultantu konsultāciju izmaksām.

Programmas ietvaros atbalsta saņēmējiem būs jānodrošina sekmīga akciju vai parāda vērtspapīru iekļaušana "Nasdaq Riga" regulētajā tirgū vai alternatīvajā tirgū "First North" ne vēlāk kā divu gadu laikā no līguma ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par projekta īstenošanu noslēgšanas.

Par sekmīgu akciju emisiju uzskatīs akciju emisiju vismaz 500 000 eiro apmērā. Programmas īstenošanai paredzēts miljons eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), tostarp 0,8 miljoni eiro akciju emisijas atbalstam un 0,2 miljoni eiro parāda vērtspapīru atbalstam.

Sākotnēji tika plānots, ka jaunās atbalsta programmas ietvaros nākamo trīs gadu laikā vismaz 20 mazie un vidējie uzņēmumi sekmīgai akciju vai parāda vērtspapīru emisijai biržā saņems līdzfinansējumu līdz 50% apmērā no kopējām sagatavošanās izmaksām. Atbalsts komersantiem tiks sniegts granta veidā, nepārsniedzot 100 000 eiro akciju emisijas gadījumā un 20 000 eiro parāda vērtspapīru emisijas gadījumā.