Pasaules biržu indeksi otrdien pieauga, reaģējot uz ASV lēmumu atlikt aizliegumu piegādāt amerikāņu tehnoloģijas Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotājam «Huawei», savukārt britu mārciņas vērtība kritās pēc kārtējām dramatiskām ziņām par breksitu.

Volstrītā akciju cenu kritumu divās tirdzniecības sesijās pēc kārtas nomainīja to kāpums pēc ASV Tirdzniecības ministrijas paziņojuma, ka tā atliek aizliegumu piegādāt amerikāņu tehnoloģijas Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotājam «Huawei» par 90 dienām, atzīstot, ka šis laiks ir vajadzīgs programmatūras atjaunināšanām un citu līgumsaistību izpildei.

«Manulife Asset Management» vecākais portfeļa menedžeris Neits Tufts sacīja, ka «Huawei», šķiet, kļuvis par «kaulēšanās rīku» plašākajās ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunās, radot bažas, ka Ķīna varētu atbildēt, vēršoties pret ASV tehnoloģiju kompānijām.

Daudzi eksperti prognozē, ka ir gaidāma nestabilitāte tirgos.

«Mēs nezinām, kas notiks tirdzniecības [sarunu] jomā. Mūsu pamatlīnija vēl arvien ir uzskats, ka tirdzniecības vienošanās būs. Bet ir ļoti liels jautājums, kad tas notiks,» sacīja Tufts.

Pēc pirmdien piedzīvotā krituma lielo tehnoloģiju uzņēmumu, tostarp «Apple» un «Google» māteskompānijas «Alphabet», akciju cenas otrdien pieauga.

Britu mārciņas vērtība sākotnēji pieauga, tirgum gaidot Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas jaunāko paziņojumu par breksitu, bet pēc šī paziņojuma tā kritās.

Meja paziņoja, ka Lielbritānijas parlamenta locekļiem tiks dota iespēja balsot par ierosinājumu sarīkot otru breksita referendumu, bet tikai gadījumā, ja viņi apstiprinās breksita vienošanos.

Kritiķi kritizēja Mejas piedāvājumu kā viņas iepriekšējo centienu modificētu atkārtojumu.

«Tirgus bija gatavojies dzirdēt kaut ko jaunu,» sacīja «BK Asset Management» analītiķis Boriss Šlosbergs, piebilstot, ka Mejas lēmums saistīt otru referendumu ar viņas breksita plānu nozīmē, ka šis paziņojums ir noraidītas idejas «uzsildīta» versija.

Naftas cena kritās Ņujorkas biržā, bet pieauga Londonas biržā.

Eiro vērtība pret ASV dolāru kritās, britu mārciņas kurss pret dolāru saruka, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu palielinājās. Eiro vērtība pret britu mārciņu pieauga.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena otrdien kritās par 0,11 dolāriem līdz 62,99 dolāriem par barelu. «Brent» markas jēlnaftas cena Londonas biržā pieauga par 0,21 dolāru līdz 72,18 dolāriem par barelu.

ASV biržu indekss «Dow Jones Industrial Average» otrdien pieauga par 0,8% līdz 25 877,33 punktiem, indekss «Standard & Poor's 500» kāpa par 0,9% līdz 2864,36 punktiem, bet indekss «Nasdaq Composite» palielinājās par 1,1% līdz 7785,72 punktiem.

Londonas biržas indekss FTSE 100 otrdien pieauga par 0,3% līdz 7328,92 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 kāpa par 0,9% līdz 12 143,47 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 palielinājās par 0,5% līdz 5385,46 punktiem.

Eiro vērtība pret ASV dolāru otrdien kritās no 1,1166 līdz 1,1161 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru saruka no 1,2726 līdz 1,2706 dolāriem par mārciņu, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu palielinājās no 110,06 līdz 110,50 jenām par dolāru. Eiro vērtība pret britu mārciņu pieauga no 87,76 līdz 87,84 pensiem par eiro.