Cukurs lētākais gandrīz 10 gados

Investors
2019. gada 28. augusts 06:25

Cukuru grib patērēt mazāk; to gan ražo rekordapjomā, raksta laikraksts Dienas Bizness.

Pasaulē populārākās pārtikas izejvielas tiek mītas ar biržas palīdzību. Līdz ar to tās ietekmē gan spekulācijas par sagaidāmo ražu, gan kopējās tirgus dalībnieku riska apetītes izmaiņas. Piemēram, sojas pupiņu cenu ietekmējuši nemitīgie pavērsieni ASV–Ķīnas tirdzniecības konfliktā. Vēl viena no pārtikas izejvielām, kurai cena šogad planējusi zemāk, ir cukurs. Tā cena ASV preču biržā kopš gada sākuma ir samazinājusies par 5%, bet Londonas preču biržā – gandrīz par 7% līdz 310 ASV dolāriem par tonnu (baltajam cukuram). Rezultātā cukura vērtība ir tuvu zemākajai 10 gadu laikā.

Šīs saldās izejvielas vērtība uz sarukuma taciņas atrodas jau visai ilgi. Pasaulē pašlaik populāri domāt par veselīgāku ēšanu, un bieži vien tieši liels cukura patēriņš tiek vainots pie dažādām problēmām, piemērām, diabēta, aptaukošanās un sirds slimībām. Rezultātā patērētāji un pārtikas produktu ražotāji meklē veidus, kā cukuram rast alternatīvas vai vismaz mazināt tā izmantošanu. Rezultātā pieprasījums pēc cukura stagnējis (vai pat nedaudz sarucis) ir gan Eiropas Savienībā, gan ASV, gan Austrālijā.

Šajā pašā laikā cukura raža pēdējos gados ir padevusies izcila. Nupat Indija gāzusi no troņa Brazīliju un kļuvusi par lielāko pasaules cukurniedru audzētāju. Tiek lēsts, ka iepriekšējā ražas sezonā Indija saražoja 33,1 miljonu tonnu cukura. ASV Lauksaimniecības departaments (USDA) lēš, ka arī šajā ražas sezonā Indijai cukuru izdosies saražot vismaz 30 miljonu tonnu apmērā un vēl vairāk – nākamajā ražas sezonā. Rekordliela cukurniedru raža padevusies arī Taizemē. Tādējādi tiek sagaidīts, ka cukura piedāvājums pārskatāmā nākotnē turpinās pārspēt šī resursa pieprasījumu. Šāda situācija arī nozīmē, ka pieaug valstu cukura uzkrājumi. Indijai tie šobrīd esot 17,6 miljonu tonnu apmērā, teic USDA. Tiek spekulēts, ka šī valsts, reaģējot uz cukura krājumu palielināšanos, varētu daļu no tiem laist starptautiskajā tirgū. Tādējādi nav izslēgts, ka cukura cena var tikt gremdēta vēl tālāk.

Visu rakstu lasiet 28. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.