Daudzus skar zelta drudzis

Investors
2019. gada 9. augusts 08:23

Bažas un neskaidrība zelta cenu uzdzen līdz augstākajam līmenim sešu gadu laikā.

Lielvarām vedot tirdzniecības un valūtu karus, pārliecība par ekonomikas veselību kādu laiku vairs nav tā pati lielākā. Arī globāli ietekmīgāko tautsaimniecību temperatūru mērošie dati nav tie labākie. Piemēram, Eiropas ekonomikas flagmaņa – Vācijas – rūpniecības apmēri vasaras sākumā gada skatījumā saplakuši par 5,2%, kas ir straujākais kritums gandrīz 10 gados. Ja Vācija iebuksē, tad pavadošā kolonna var apstāties. Neviens joprojām īsti nezina, kas notiks arī ar Brexit, – arvien ticamāks sāk izskatīties scenārijs, kurā briti Eiropas Savienību pamet bez vienošanās, kas nozīmētu papildu haosu.

Laikos, kad pieaug neskaidrība, daudzi lūkojas uz nosacīti drošām alternatīvām, lai mēģinātu saglabāt savu ieguldījumu vērtību. Tradicionāli patvērums tiek meklēts zeltā. Rezultātā kopš maija beigām zelta vērtība ASV preču biržā palielinājusies par 17,5% un šonedēļ pat pārsoļojusi pāri apaļajai 1500 ASV dolāru par Trojas unci atzīmei.

Likmes un ekonomiku kari

Zelta pieauguma stāstam tīk arī tas, kas notiek procentu likmju stāsta frontē. Šī metāla turēšana nenodrošina regulārus procentu ienākumus. Šobrīd pelēcīgākie ekonomikas mākoņi un centrālo banku gan retorika, gan jau spertie soļi liek domāt, ka procentu likmes vēl ilgi būs ļoti zemas (drīzāk tās vēl tiks cirptas un bailes ir, ka šoreiz kāda monetārā palīdzība vairs nespēs pietiekami efektīvi reanimēt ekonomiku). Tas šim metālam ieguldījumu ziņā ļauj vieglāk konkurēt ar visiem tiem vērtspapīriem, kas ieguldītājiem sola procentu ienākumus. Ja tie solās būt ļoti liesi, tad kādēļ gan nepirkt vēsturisko tradicionālo vērtību – zeltu? Piemēram, Eiropā daudzu valdību pat ļoti gara termiņa parāda ienesīgums ir negatīvs. Tas nozīmē, ka tā pircējiem jāpiemaksā par privilēģiju aizdot valdībām.

Lai gan skaļāk dzirdam par ASV un Ķīnas tirdzniecības kariņu, šķiet, gandrīz katrs sevi cienošs globālais spēlētājs iesaistījies cīņā par lētāku vietējo valūtu. Vēl arī tas zeltu padara par pievilcīgāku alternatīvu, kur uzturēt līdzekļus.


Visu rakstu lasiet 9. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.