ASV akciju cena, ja vērtē lielas kapitalizācijas uzņēmumu Dow Jones Industrial Average indeksa izmaiņu, šonedēļ trīs tirdzniecības sesiju laikā (līdz šai piektdienai) palēkusies vairāk nekā par 20%.

Tas tik īsā periodā ir milzīgs kāpums un, ja vērtē plašāk pieņemtas formālas definīcijas, nozīmē, ka jau atkal pienācis jauns tā saucamais buļļu tirgus. Proti, akciju cena kopš saviem nesenajiem zemākajiem punktiem pieaugusi par 20%. Tāpat tas nozīmē, ka aktuālās pandēmijas cenu krituma tendence jeb lāču tirgus (cenu kritums kopš nesenajām augstienēm vismaz par 20%) bijis visīsākais, lai gan šajā pašā laikā - visasākais, šāds krituma periods vēsturē. Sanācis, ka ASV Dow Jones indekss cenu krituma stadijā atradās vien 11 tirdzniecības sesijas. Piemēram, "Northern Trust Wealth Management" eksperti klāsta, ka parasti tirgum, lai tas atkoptos no 20% krituma nepieciešams pusotrs gads.

20200327-1642-dow.png

Tādējādi vismaz tehniski – akciju tirgus dažās (trīs) dienās gluži kā ar raķešu dzinēja palīdzību pēkšņi katapultējies ārā no lāču tirgus. Protams, pateikt to, vai izpārdošana beigusies un nu akciju virziens kā pēc burvju nūjiņas mājiena būs pamatā uz augšu, ir faktiski neiespējami.

Meklē atlaides

Tirgus dalībnieki ir ļoti nervozi, un pēdējās dienās acīmredzami dominējuši spriedumi, ka agrākā izpārdošana tomēr varētu būt bijusi pārspīlēta. Tas daudziem acīmredzami licis strauji meklēt atlaides un mēģināt vērtspapīrus iegādāties "pa lēto". Galu galā šī nav kāda ļoti piņķerīga banku krīze – spekulācijas ir, ka pietiekami daudzas kompānijas varētu būt nosacīti labā pozīcijā, lai restartētu savu biznesu, raksta, piemēram, finanšu ziņu portāls "Barron's". No otras puses – šāda situācija var arī neliecināt par zemākajiem cenu punktiem, ko parasti iezīmē vispārēja bezcerība. Zemāko punktu prognozēšana gan tāpat parasti ir tikpat jēdzīga kā šaušana mērķī pilnīgā tumsā.

Rietumvalstu ekonomikas dati vien tagad sāk atainot notiekošā ietekmi. Piemēram, ASV trešajā marta nedēļā bezdarbnieku pabalstam pieteicās rekordliels skaits – 3,3 miljoni cilvēki. Savukārt, piemēram, "IHS Markit" apkoptie dati liecina, ka eirozonas ekonomikas aktivitāte martā sarukusi līdz zemākajai vēsturē.

Šādi akciju cenu atlēcieni bieži vien nav nekas neierasts, lai gan šoreiz kāpums izrādījies ļoti straujš. Proti, variants ir, ka vērojams vien tā saucamais "beigtā kaķa atlēciens" (Dead Cat Bounce). Braukājot pa Volstrītas cenu izmaiņu amerikāņu kalniņiem, iespējams piedzīvot visai dažādas emocijas, par kurām dažkārt var drūmi pajokot. Ir dzirdēts melnais humors, piemēram, par brokeri, kas Volstrītā, cenu krituma depresijas mākts, izlec no simtā stāva un, atsitoties pret zemi, piedzīvo atlēcienu, tādējādi "atspēlējot daļu zaudējumu".

"Šis varētu būt viltus cenu kāpums joprojām aktuālajā lāču tirgus vidū. Vīrusa patiesā negatīvā ietekme uz ASV un Eiropas tautsaimniecību vien vēl atklāsies," "The Wall Street Journal" klāsta "CMC Markets" analītiķi.

To, kā klājies Dow indeksam, demonstrē, piemēram, "Boeing" akcijas izmaiņa. Vēl februāra vidū šī uzņēmuma akcijas cena Ņujorkas biržā tuvojās 350 ASV dolāru atzīmei. Pagājušās nedēļas beigās tā jau bija noslīdējusi līdz 95 ASV dolāriem. Savukārt nu tā kopš tā brīža augusi gandrīz par 100% līdz 180 ASV dolāriem.

20200327-1641-boeing-akcijas-cena.png

Valdību stimuli

Optimismu stimulējuši paziņojumi par milzīgajiem valdību stimuliem, lai palīdzētu apkarot pandēmijas negatīvo ietekmi uz tautsaimniecību. Kārtējo reizi visizšķirīgāk ekonomikai palīgā, šķiet, steidz centrālās bankas. Šīs nedēļas sākumā pasaules ietekmīgākā centrālā banka – ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) – paziņoja, ka īstenos bezlimita kvantitatīvo mīkstināšanu, kas bieži vien tautā tiek saukta par "dolāru drukāšanu".

https://www.db.lv/zinas/glabins-drukasana-bez-limitiem-495606

Līdzīgi ziņojusi arī Eiropas Centrālā banka. Pamatā valdību sludinātie pasākumi novedīs pie to parādu palielināšanās, kas arī kādā brīdī var testēt pārliecību par šāda pieauguma ilgtspēju.

Kopš sava februāra rekorda ASV Dow Jones Industrial Average indeksa vērtība joprojām ir samazinājusies par 24%. Turklāt šo piektdien pēc tik strauja pieauguma akciju uzpirkšanas optimisms iepauzēja. Mīnusos atkal slīdēja lielākie Eiropas tirgi un izskatījās, ka negatīvā teritorijā atvērsies arī ASV akciju tirgus. To, kad Rietumvalstīs izdosies ierobežot vīrusu, joprojām aptver milzīga neziņa. Jo ilgāk šīs vīruss pievērs veselas tautsaimniecības, jo lielāka negatīva ietekme tam būs uz ekonomiku.

Pērk insaideri

Interesanti ir tas, ka šobrīd sevišķi aktīvi akcijas uzpērk paši kompāniju insaideri. Kopš marta sākuma savu stūrēto uzņēmumu akcijas uzpirkuši 2,8 tūkst kompāniju vadītāji vai tiem pietuvinātas personas kopumā 1,2 miljardu ASV dolāru vērtībā, liecina "Washington Service" apkopotie dati.

Insaideru pastiprināta akciju pirkšana vai pārdošana ne vienmēr precīzi pareģo kādas akcijas cenas virzienu. Tiesa gan, jāņem vērā, ka insaideri parasti vislabāk saprot un tiem ir pilnīgākā informācija par procesiem kompānijā. Tāpat parasti tiem mēdz būt ilgtermiņa skatījums uz ieguldījumiem savas kompānijas akcijās. Tādējādi, iespējams, arī šobrīd tie zemajos kompāniju novērtējumos vispārējās izpārdošanas apstākļos saredzējuši atlaides.